Grupa wsparcia dla rodzin osób uzależnionych

Program pracy terapeutycznej

Rola rodziny w procesie leczenia uzależnień jest niezwykle ważna. To właśnie dlatego chcemy zaprosić wszystkich bliskich naszych pacjentów do grupy wsparcia dla alkoholików.
Spotkania grupy wsparcia dla rodzin alkoholików odbywają się w piątek, od godziny 19.00 do 21.00. Adresowane są do rodzin osób zmagających się z problemem uzależnienia. Pełny cykl tematyczny zakłada 4 miesiące pracy terapeutycznej, w tempie jednego spotkania w tygodniu.  Podczas gdy terapia ambulatoryjna dobrze sprawdza się w przypadku pacjentów o silnej motywacji do leczenia i wsparciu bliskich, o tyle terapia alkoholowa stacjonarna to szansa na powrót do normalnego życia dla wielu osób, które w warunkach domowych nie są w stanie zachować trzeźwości na początkowych etapach leczenia, co znacząco utrudnia terapię i zmniejsza szanse na trwałe wyzdrowienie.

Osoby zainteresowane proszę o telefon: 510-720-833

Grupa wsparcia dla rodzin osób uzależnionych pozwala pogodzić się z obecnym stanem osoby uzależnionej i przekonaniem, że leczenie uzależnienia w ośrodku to najlepsze możliwe rozwiązanie, które pozwoli wrócić do normalnego życia w małżeństwie i rodzinie. Grupa przeznaczone jest również dla dzieci osób uzależnionych. Dla naszych dzieci problem alkoholizmu jest niezrozumiały, nie rozumieją jego etymologii, ale widzą jedynie agresję i inne niewłaściwe zachowania u rodzica. Powstała grupa ma na celu załagodzenie urazu psychicznego u dziecka i zrozumienie sytuacji w której obecnie znajduje się rodzic.

Dzięki wykładom i dyskusjom grupy wsparcia dla rodzin osób uzależnionych, rodzina zyskuje wiele ważnych informacji na temat tego, co przeżywają ich bliscy, z jakimi problemami się spotykają oraz w jaki sposób reagują na różne sytuacje. To także doskonały moment, by podzielić się swoimi wątpliwościami i rozterkami z ludźmi, którzy przeżywają podobne sytuacje.

Tematyka zajęć psychoedukacyjnych

1. „Kto to jest alkoholik – uzależnienie jako choroba”.
2. „Mechanizmy uzależnień”.
3. „Fazy uzależnienia”.
4. „ Głód – co to takiego?”.
5. „Nawroty – co możemy zrobić gdy nasz bliski ma nawrót?”
6. „Współuzależnienie, co to takiego?”.
7. „Wyzwalacze – co to takiego?”.
8. „Nadopiekuńczość i nad kontrola”.
9. „Uzależnienie jednostki chorobą całej rodziny”.
10. „Zamienniki – co to takiego?”.
11. „Asertywność – nauka stawiania granic”.
12. „Formy leczenia osób uzależnionych”.
13. „Wsparcie- gdzie go szukać?”.
14. „Zalecenia dla osób uzależnionych i ich rodzin”.
15. „DDA – co to takiego?”.
16. „Życie po terapii- pułapki”

Plan sesji grupowej

1. Przedstawienie się- rundka z czym zaczynam zajęcia.
2. Omówienie problemów indywidualnych członków grupy.
Przerwa 10min
3. Zajęcia psychoedukacyjne – miniwykład.
4. Pożegnanie – rundka z czym kończę zajęcia.

0 TERAPEUTÓW
0 WOLNE MIEJSCA
0 ODBYTE TERAPIE
0 WYKONANE DETOKSY