Jak alkohol niszczy organizm?
Spis treści
Alkohol jest legalnie dostępny i powszechnie używany, jednak czasem tracimy kontrolę nad częstotliwością oraz ilością spożywanych trunków. Tymczasem warto wiedzieć, że częste nadużywanie alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Efektem jego działania nierzadko jest uszkodzeniu wielu narządów w organizmie, rozwój groźnych dla życia chorób, a także wystąpienie i nasilanie się zaburzeń psychicznych. Poznaj ryzyko, aby decydować świadomie!
Czym skutkuje nadużywanie alkoholu?
Nadużywanie alkoholu może prowadzić do poważnych chorób, takich jak marskość wątroby, nowotwory, cukrzyca, choroby serca, układu nerwowego i układu oddechowego. Alkohol jest również odpowiedzialny za wiele problemów psychicznych, takich jak depresja, lęk, bezsenność i uzależnienie – wyjaśnia pracownik ośrodka uzależnień alkoholowych.
Marskość wątroby
Jednym z głównych problemów związanych z alkoholem jest jego destrukcyjne działanie na wątrobę. Narząd jest odpowiedzialny za filtrowanie toksyn z krwi – spożywając duże ilości alkoholu mocno ją nadwyrężamy. Stopniowo może to prowadzić do marskości wątroby – przewlekłego stanu związanego ze zmianami w budowie oraz powstawaniem zwłóknień. Często ich skutki są nieodwracalne, a wykryta późno (często nie daje żadnych objawów) może prowadzić nawet do śmierci. W Polsce jest to 9. co do częstości przyczyna zgonów ogólnie i 5. przyczyna zgonów u osób w wieku 45-65 lat.
Nowotwory
Alkohol jest również odpowiedzialny za wiele nowotworów, takich jak rak gardła, jamy ustnej, krtani, przełyku i wątroby. Nadmierne spożycie alkoholu nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na te choroby, ale także stanowi realne zagrożenie zgonem. Często ratunkiem jest odtrucie alkoholowe, a potem leczenie.
Źródło: https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/marskosc-watroby-przyczyny-objawy-i-leczenie,100,n,192
Układ sercowo-naczyniowy
Alkohol niszczy także układ sercowo-naczyniowy. Jego nadmierne spożywanie zwiększa ryzyko chorób serca, takich jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, arytmia i nadciśnienie. Może też powodować skurcz naczyń krwionośnych, co zwiększa ryzyko udaru mózgu.
Choroby psychiczne
Spożywanie alkoholu odpowiada za sporo problemów psychicznych, takich jak depresja, lęk, bezsenność i uzależnienie, z którym można walczyć podczas uczęszczania na terapię antyalkoholową. Nałóg może prowadzić do zaburzeń nastroju, trudności w radzeniu sobie z emocjami i podejmowaniu decyzji. Jest też odpowiedzialny za problemy z pamięcią, uwagą i koncentracją.
Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem, który może mieć negatywny wpływ na każdy aspekt życia. Osoby uzależnione od alkoholu często tracą kontrolę nad swoim piciem, co prowadzi do problemów zdrowotnych, finansowych, rodzinnych i zawodowych.
Aby uniknąć negatywnych skutków alkoholu, ważne jest, aby ograniczyć ilość alkoholu, jaką się spożywa. Oczywiście na pewnym etapie jest to bardzo trudne, dlatego nieunikniona jest decyzja o rozpoczęciu terapii. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest detoks alkoholowy, a potem spotkania anonimowe lub grupowe. Alternatywą jest pobyt w ośrodku leczenia uzależnień.