Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?
Spis treści
Uzależnienie od narkotyków to problem złożony, który obejmuje wszystkie sfery życia jednostki – sferę zdrowotną, społeczną, rodzinną oraz prawną. O uzależnieniu mówimy wówczas, gdy substancja chemiczna wprowadzana do organizmu przez długi czas wywołuje reakcję fizjologiczną, psychiczną i emocjonalną w momencie jej odstawienia. Oznacza to, że uzależnienie od narkotyków jest uzależnieniem psychicznym, jak i fizjologicznym.
Osoby uzależnione od narkotyków często podporządkowują swoje codzienne funkcjonowanie ich zażywaniu. Ich życie składa się z cykli opartych na naprzemiennym następowaniu po sobie etapów brania i trzeźwienia. Narkotyki stają się centrum ich życia, co wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie osoby uzależnionej w przestrzeni rodzinnej, zawodowej i społecznej. Osoba uzależniona rezygnuje z dotychczasowych zainteresowań, ogranicza kontakty towarzyskie, przestaje wywiązywać się z obowiązków domowych i zawodowych. Nałóg niszczy jej życie. Jak pomóc takiej osobie?
Postępowanie z osobą uzależnioną od narkotyków
Pomoc osobie uzależnionej od narkotyków nie jest prosta. Działania, które podejmujemy intuicyjnie i w najlepszej wierze, często bardziej szkodzą niż pomagają. Dlaczego? Ponieważ stwarzają komfort chorobie narkotykowej i pozwalają się jej pogłębiać. Rozwiązywanie problemów za osobę uzależnioną, ponoszenie konsekwencji jej uzależnienia, usprawiedliwianie jej zachowania, a przede wszystkim ukrywanie problemu przed otoczeniem nie jest pomocą.
Osoba uzależniona musi wziąć odpowiedzialność za swoje zachowanie i jego konsekwencje. W przeciwnym razie nikt i nic nie zmusi jej do zgłoszenia się na odwyk narkotykowy i podjęcia leczenia jakie oferuje publiczny czy prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Co to oznacza w praktyce?
Jak naprawdę pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?
Spokojna rozmowa, podczas której używamy racjonalnych argumentów najczęściej nie jest możliwa. Mechanizmy choroby nie pozwalają osobie uzależnionej zrozumieć, jak poważny ma problem, ani tego, że jego rozwiązanie wymaga profesjonalnej pomocy. Wszystko, co w tej sytuacji możemy zrobić, to nie dawać komfortu tej chorobie, co przekłada się na:
- OTWARTOŚĆ: Nie powinniśmy ukrywać choroby, udawać, że problem nie istnieje. Naszą rolą jest głośne i otwarte mówienie o problemie. Nie powinniśmy również minimalizować czy bagatelizować konsekwencji wynikających z uzależnienia.
- SZCZEROŚĆ: Groźby bez pokrycia nie przyniosą żadnych rezultatów. Grożenie i straszenie np. wyrzuceniem z domu w momencie, w którym nie mamy zasobów do tego, aby rzeczywiście wyrzucić osobę uzależniona na ulicę niczego nie zmieni. Co gorsza, stracimy wiarygodność i nasze kolejne groźby będą bagatelizowane.
- KONSEKWENCJE: Osoba uzależniona sama nie podejmie decyzji o rozpoczęciu leczenia. Musi zostać do tego zmuszona. Najczęściej zmusza ją sytuacja. W większości przypadku uzależniony musi sięgnąć swojego dna, aby zgodzić się na otrzymanie pomocy.
Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków?
W rozmowie z osobami uzależnionymi nie ma miejsca na manipulację. W obliczu uzależnienia bliskiej nam osoby powinniśmy mówić tylko i wyłącznie o swoich uczuciach i obawach. Nie krytykujmy, nie oceniajmy, nie obwiniajmy. Nie dajmy się wciągać w dyskusje i nie zawierzajmy obietnicom. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu szczerości i konsekwencji w działaniu. Mówiąc „Nie będę ukrywać tego, że bierzesz, kłamać, ani Ci pomagać – nie chcę tego robić” musimy być konsekwentni. Jeśli nasz partner/partnerka nie pojawi się z nami na spotkaniu rodzinnym zamiast serwować najbliższym serię wymówek powinniśmy otwarcie mówić o przyczynie.
Wsparcie osoby uzależnionej
W przypadku leczenia uzależnień bardzo dużo mówi się o wsparciu. Osoba uzależniona powinna wiedzieć, że jesteśmy przy niej i jesteśmy gotowi jej pomóc. W przypadku leczenia uzależnienia od narkotyków nasza gotowość pomocy może być opatrznie zrozumiana. Dotyczy to osób trwających w nałogu. Wspieranie osoby zażywającej narkotyki bardzo często stwarza chorobie przestrzeń do dalszego rozwoju, dlatego dopóki osoba uzależniona sięga po substancje psychoaktywne nie powinniśmy jej pomagać poprzez minimalizowanie negatywnych konsekwencji nałogu, jego ukrywanie przed otoczeniem czy pomoc finansową. Wspierać powinniśmy jedynie jej chęć do zmiany i podjęcia leczenia.
Sprawdź również >> Jaki wpływ na organizm człowieka mają narkotyki?
Jak mądrze wspierać osobę uzależnioną od narkotyków?
W sytuacji, w której uzależniony podjął leczenie wsparcie bliskich jest bardzo ważne. To one bywa głównym motywatorem do trwania w trzeźwości. Żeby mądrze wspierać osobę uzależnioną podczas terapii i w okresie zdrowienia:
- Poznaj chorobę.
- Nie zapominaj o sobie, swoim zdrowiu i samopoczuciu.
- Okaż wyrozumiałość w okresie, w którym uzależniony przestaje zażywać środki psychoaktywne.
- Wspieraj osobę zdrowiejącą w unikaniu wyzwalaczy.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.