Jak postępować z osobą uzależnioną od narkotyków?
Spis treści
W obliczu narastającego problemu uzależnień od narkotyków, coraz więcej osób staje wobec narkomanii swoich dzieci, współmałżonków, rodzeństwa, innych członków rodziny. Walka z uzależnieniem jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który nierzadko niesie za sobą liczne wyzwania.
Mierząc się z uzależnieniem od narkotyków osoby bliskiej warto pamiętać o tym, że istnieją skuteczne sposoby wsparcia osób uzależnionych i pomocy im. Jednym z takich sposobów jest terapia uzależnień w Krakowie. Jak postępować z osobą uzależnioną? Jak skutecznie przekonać ją do podjęcia leczenia?
Uzależnienie od narkotyków
Zgodnie z definicją WHO uzależnienie od narkotyków stanowi element szerszego spektrum zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Zaburzenia te wiążą się ze wzorcami zachowań, w których konsumpcja substancji psychoaktywnej prowadzi do zaburzeń zdrowia oraz do klinicznie istotnych upośledzeń w funkcjonowaniu indywidualnym i społecznym jednostki. Tak definiowane uzależnienie do narkotyków obejmuje zarówno aspekty fizjologiczne, jak i psychologiczne. W wymiarze fizjologicznym mamy do czynienia z rosnącą tolerancją na zażywaną substancję oraz występowaniem objawów zespołu odstawiennego po zaprzestaniu jej przyjmowania. W wymiarze psychologicznym narkotyk przejmuje kontrolę nad jednostką, jej myślami, zachowaniem, relacjami z otoczeniem. W związku z powyższym uzależnienie od narkotyków wymaga wielowymiarowego podejścia terapeutycznego.
Rozumienie uzależnienia jako choroby
Postrzeganie uzależnienia jako choroby nie jest jedynie kwestią semantyki. Ma to głębokie implikacje dla sposobu, w jaki podchodzimy do leczenia i wsparcia osób uzależnionych. Zamiast oceniać czy potępiać, powinniśmy stosować podejście oparte na współczuciu i zrozumieniu, które uwzględnia złożoność problemu i podkreśla konieczność profesjonalnej pomocy, jaką oferują kliniki leczenia uzależnień, jak również wsparcia osób najbliższych.
Rozpoczynając jakąkolwiek dyskusję o tym, jak postępować z osobą uzależnioną od narkotyków, kluczowe jest zrozumienie i akceptacja tego, że mierzymy się z chorobą, a nie dobrowolnym wyborem danej osoby. Dopiero wówczas możemy skutecznie pomóc osobie uzależnionej.
>> Sprawdź również: Jak zapobiegać uzależnieniom? Profilaktyka uzależnień
Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków?
Przekonanie osoby uzależnionej do tego, aby rozpoczęła odwyk narkotykowy i terapię może być bardzo trudne. Pierwszym krokiem powinna być rozmowa. Aby była ona efektywna, wymaga wiedzy, empatii i odpowiedniego przygotowania.
Planując rozmowę z osobą uzależnioną:
- Wybierz odpowiedni moment: Najlepszym momentem na tego typu rozmowę jest czas, kiedy osoba nie jest pod wpływem narkotyków, jest w stanie się skupić i nie doświadcza innych stresujących czynników.
- Przygotuj się emocjonalnie: Przed rozmową zastanów się nad swoimi uczuciami i obawami. Być może potrzebujesz wsparcia doradcy lub terapeuty. Terapeuci wyspecjalizowani w walce z uzależnieniem często oferują pomoc doradczą i wspierają bliskich w przeprowadzaniu tzw. interwencji.
- Mów w pierwszej osobie: Zamiast mówić: “Ty zawsze…” lub “Ty nigdy…”, powiedz: “Martwię się, gdy widzę, że…” lub “Boję się, że…”. W ten sposób unikasz oskarżeń i skupiasz się na swoich uczuciach.
- Mów jasno i konkretnie: Wyjaśnij, dlaczego jesteś zaniepokojony, podając konkretne przykłady zachowań, które cię niepokoją.
- Oferuj wsparcie, nie rozwiązania: Zaproponowanie terapii czy odwyku wydaje się najbardziej logicznym rozwiązaniem. Nie jest ono jednak dobre. Zamiast tego zaoferuj osobie uzależnionej swoje wsparci i pozwól na to, żeby samodzielnie podjęła decyzję o rozpoczęciu leczenia.
- Bądź gotowy na reakcję: Osoba uzależniona może zaprzeczać swojemu uzależnieniu, twierdząc, że ma kontrolę nad swoim zachowaniem. Możesz się również spotkać z reakcją agresywną lub obwinianiem Ciebie o zaistniałą sytuację. Niezależnie od tego, jak potoczy się rozmowa ważne jest, abyś pozostał spokojny i nie dał się sprowokować.
- Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie: Jeśli istnieje ryzyko agresji fizycznej, upewnij się, że nie jesteś sam podczas rozmowy i że masz plan na wypadek, gdyby sytuacja stała się niebezpieczna.
Nawiązanie rozmowy z osobą uzależnioną to pierwszy krok w długim procesie wsparcia i pomocy. Chociaż może być trudna i pełna emocji, jest to niezbędne działanie w celu pomocy bliskiemu w walce z uzależnieniem.
>> Sprawdź również: Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?