Jak rozpoznać nawrót choroby alkoholowej?
Spis treści
Choroba alkoholowa jest poważnym problemem, który może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz na relacje z bliskimi. Nic dziwnego, że uzależnieni, którzy się z nią borykają w pewnym momencie decydują o pójściu na terapię. Niestety nawet osoby, które z powodzeniem przeszły leczenie, mogą mieć tendencję do nawrotów choroby. Dlatego ważne jest, aby szybko i trafnie rozpoznać oznaki nawrotu choroby alkoholowej celem podjęcia kroków uniemożliwiających jej eskalację.
Nawrót choroby alkoholowej
Osoby, które zakończyły leczenie uzależnień, tak naprawdę nadal muszą pozostać czujne i kontrolować się w życiu codziennym. Niestety nałóg alkoholowy może powrócić, ale poznawszy sygnały ostrzegawcze, zachowania, myśli, które towarzyszą temu procesowi, łatwiej będzie Tobie lub bliskiej Ci osobie zareagować nim dojdzie do eskalacji problemu.
Znaki ostrzegawcze – objawy nawrotu choroby alkoholowej
Jednym z pierwszych objawów nawrotu choroby alkoholowej jest niezdolność do kontrolowania ilości alkoholu, jaką się spożywa. Osoby z nawrotem choroby alkoholowej mogą mieć trudności z powstrzymywaniem się od picia, nawet jeśli zdają sobie sprawę z negatywnych konsekwencji. Dlatego czasem bezpieczniej jest całkowicie powstrzymać się od picia alkoholu, niż sięgnąć po jeden kieliszek, czy lampkę wina, które tylko rozbudzą apetyt.
Innym objawem nawrotu choroby alkoholowej jest utrata zainteresowania aktywnościami, takimi jak praca, hobby czy spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Brak zainteresowania tymi rzeczami wynika z tego, że myśli i czyny krążą wokół picia alkoholu.
Nawrót choroby alkoholowej może również objawiać się zmianami w zachowaniu, takimi jak:
- agresywność,
- drażliwość,
- impulsywność,
- brak empatii,
- trudności z kontrolowaniem swoich emocji,
- zachowywanie się w sposób, który jest szkodliwy dla siebie i dla innych.
Nawrót choroby alkoholowej bardzo często daje też objawy fizyczne. Do tych często występujących zaliczają się:
- bóle głowy,
- nudności,
- wymioty,
- trudności z trawieniem,
- problemy z pamięcią i koncentracją,
- problemy z kontrolowaniem moczu.
Etapy nawrotu choroby alkoholowej
Tak naprawdę nawrót nie następuje od razu. Rzadko kiedy jest tak, że osoba, która z powodzeniem ukończyła terapię uzależnień w Krakowie z dnia na dzień sięga po alkohol. Zazwyczaj ten czyn poprzedza wiele myśli, refleksji. Poszczególne etapy zostały nawet wyróżnione, a wśród nich jest utrata mobilizacji, bezradność, dezorientacja, a wreszcie nawet depresja. Brak kontroli nad swoim zachowaniem, a potem pogodzenie się z tym to już prosta droga do wpadnięcia w tarapaty. Szczególnie, gdy pozostający w kontakcie ze swoim opiekunem czy grupą wsparcia, zerwie z nimi kontakt (opcję wsparcia w życiu codziennym po zakończeniu terapii oferuje prywatny ośrodek leczenia uzależnień).
Aby powstrzymać nawrót choroby alkoholowej, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem lub terapeutą. Wcześniej, gdy umiemy rozpoznać zagrożenie – poproszenie o pomoc, unikanie ludzi i sytuacji, które mogą prowokować nas do picia.