Jak wytrzymać w trzeźwości po zakończeniu odwyku?
Spis treści
Odwyk i terapia to pierwszy krok na drodze do powrotu do normalnego życia. Nie należy jednak oczekiwać, iż zakończenie terapii będzie gwarancją zachowania trzeźwości. Jak utrzymać abstynencję po zakończonym leczeniu?
Problem z zachowaniem trzeźwości
Wytrzeźwieć jest łatwo, jednak wytrwać w abstynencji to coś zupełnie innego. Wie o tym każda osoba, która zmaga się z uzależnieniem. W chwili, w której kończy się odwyk narkotykowy czy alkoholowy osoba uzależniona staje twarzą w twarz z codziennymi wyzwaniami, a nierzadko także z otoczeniem, w którym wcześniej sięgała po narkotyki lub alkohol. Jak oprzeć się pokusie?
Odwyk alkoholowy i terapia to czas, kiedy osoba uzależniona uczy się jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i pokusami. Wachlarz metod i technik jest bardzo szeroki. Istnieją różne sposób na życie w trzeźwości po zakończeniu terapii, ale żaden z nich nie jest rozwiązaniem uniwersalnym, które sprawdzi się dla każdego. Dlatego też podczas spotkań indywidualnych z pacjentem psychoterapeuci proponują różne sposoby, które dobierają adekwatnie do indywidualnych potrzeb i możliwości osoby uzależnionej.
Jak przetrzymać głód?
Głód alkoholowy i narkotykowy nie znika po zakończeniu leczenia. Silna potrzeba sięgnięcia po środek odurzający oraz bardzo nieprzyjemny stan emocjonalny połączony z pragnieniem doznania natychmiastowej ulgi pojawia się także u osób uzależnionych, które zachowują trzeźwość. W trakcie głodu występują:
- wzrost napięcia,
- uczucie ssania w żołądku,
- pogorszenie pamięci,
- natrętne myśli, że nie jesteśmy sobie w stanie poradzić bez alkoholu, narkotyków.
Istnieją różne metody walki z głodem narkotykowym i alkoholowym. W przypadku niektórych osób zbawienne okazuje się podjadanie słodyczy.
Jak wytrwać w trzeźwości po zakończonym odwyku?
Codzienność stawia przed nami różne wyzwania. Mamy lepsze i gorsze dni. Te drugie są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą wymagać odreagowania. Wiele osób po ciężkim dniu relaksuje się przy piwie lub kieliszku wina. Osoba uzależniona nie powinna sięgać po alkohol, zwłaszcza serwowany jako remedium na gorszy dzień. Co w takim razie robić, żeby wytrwać w trzeźwości?
Po zakończeniu odwyku warto:
- uczestniczyć w spotkaniach grup wsparcia,
- dzielić się z innymi swoimi przeżyciami, doświadczeniami, siłą i nadzieją,
- prosić o pomoc w sytuacjach, w których naprawdę jej potrzebujemy,
- posiadać przy sobie spis telefonów do zaprzyjaźnionych osób trwających w trzeźwości oraz punktów kontaktowych dla uzależnionych, aby w razie potrzeby móc z nich skorzystać,
- stale stosować dwudziestoczterogodzinny plan dnia,
- zadbać o racjonalną i regularną dietę oraz aktywność fizyczną.
Jednym z silnych motywatorów do wytrwania w trzeźwości jest zadanie sobie pytania „Co mogę zrobić, żeby się nie odurzyć?” lub pytania „Co stracę odurzając się?” i odpowiedzenia sobie na nie. Czasami wystarczy odpowiedź w myślach, w innych przypadkach nieocenione okazuje się jej przelanie na papier.
Jak działać w sytuacji krytycznej?
W sytuacji krytycznej, w której środek odurzający (alkohol lub narkotyk) jest już na wyciągnięcie ręki:
- zamiast sięgnąć po niego od razu, daj sobie pięć minut na zastanowienie,
- natychmiast opuść miejsce, w którym grozi Ci zetknięcie ze środkiem odurzającym,
- przypomnij sobie, dlaczego zachowanie trzeźwości jest dla Ciebie tak ważne, dlaczego poświęciłeś tyle czasu i energii na wyjście z nałogu,
- sięgnij po telefon i zadzwoń do psychoterapeuty lub zaprzyjaźnionej osoby z mityngu,
- przywołaj w pamięci konsekwencje ostatniego zażycia środka.