Kiedy picie alkoholu staje się problemem?
Spis treści
Spożywanie alkoholu stanowi element naszej obyczajowości. Wiele osób sięga po kieliszek wina do obiadu, piwo po ciężkim dniu pracy, czy drinka podczas spotkania ze znajomymi i nie ma w tym nic złego. Jednak granica między spożywaniem alkoholu w sposób kontrolowany a problemem z alkoholem jest często subtelna i łatwa do przekroczenia. Polsce, gdzie statystyczny dorosły wypija rocznie 11,7 litra czystego spirytusu, problem ten nabiera szczególnego znaczenia.
W poniższym artykule przyjrzymy się temu, jak rozpoznać moment, w którym okazjonalne picie przekształca się w poważny problem z alkoholem i zastanowimy nad tym, co sprawia, że pozornie nieszkodliwy drink czy lampka wina stają się wrogiem, który potajemnie przejmuje kontrolę nad naszym życiem.
Problem z alkoholem – O czym warto pamiętać?
Większość Polaków posługuje się stereotypowym obrazem alkoholika – osoby z marginesu społecznego, bez dochodów, rodziny czy miejsca do życia. Obraz ten jest mocno przerysowany. Problem z alkoholem nie dotyczy tylko osób z marginesu społecznego. Dotyka on ludzi na różnych etapach życia i z różnych środowisk, w tym tych, którzy są wysoko funkcjonującymi alkoholikami, a więc osobami odnoszącymi sukcesy zawodowe mimo swojego uzależnienia. Gros alkoholików latami umiejętnie żongluje życiem zawodowym i prywatnym, jednocześnie coraz głębiej popadając w uzależnienie od alkoholu. O ich problemie i sekretnych zmaganiach często dowiadujemy się dopiero wówczas, gdy nałóg jest już bardzo rozwinięty. Jak w takim razie rozpoznać moment, w którym picie alkoholu staje się problemem?
Jak rozpoznać problem z alkoholem?
Rozpoznanie problemu z alkoholem nie zawsze jest proste, zwłaszcza w początkowych fazach, gdy picie wydaje się być kontrolowane. Istnieją jednak pewne symptomy i zachowania, które mogą wskazywać na to, że nasza relacja z alkoholem nie jest zdrowa. To m.in.:
- zwiększona tolerancja na alkohol,
- regularne spożywanie alkoholu w samotności (zwłaszcza jeśli jest to sposób na radzenie sobie ze stresem, smutkiem lub innymi negatywnymi emocjami),
- niepokój, drażliwość lub agresja odczuwane w sytuacjach, w który nie masz dostępu do alkoholu,
- utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu,
- negatywy wpływ alkoholu na życie codzienne (Twoje relacje, pracę, zdrowie lub inne aspekty życia).
Jeśli zauważasz u siebie lub u bliskiej osoby którekolwiek z tych objawów, powinieneś jak najszybciej zasięgnąć profesjonalnej porady. Wcześnie podjęta terapia uzależnień zwiększa szansę na wyleczenie i odzyskanie kontroli nad własnym życiem.
Czy mam problem z alkoholem? Samodiagnoza
Samodiagnoza może być pierwszym krokiem do zrozumienia swojej sytuacji i podjęcia ewentualnych działań, takich jak m.in. zgłoszenie się na odwyk alkoholowy. Poniżej przedstawiamy zestaw pytań, które mogą Ci pomóc w ocenie Twojej relacji z alkoholem.
- Czy szukasz okazji do picia?
- Czy planujesz swój wolny czas tak, aby stwarzać sobie okazje do picia?
- Czy wybierasz aktywności, które umożliwiają picie?
- Czy czekasz niecierpliwie na te okazje?
- Czy odczuwasz silne pragnienie lub niecierpliwość związane z nadchodzącymi okazjami do picia.
- Czy odczuwasz silne pragnienie picia?
- Czy masz silne, trudne do opanowania pragnienie spożycia alkoholu?
- Czy pijesz w samotności?
- Dlaczego?
- Czy picie jest dla Ciebie sposobem na odstresowanie się?
- Czy sięgasz po kieliszek, żeby odreagować trudny dzień?
- Czy alkohol jest sposobem na neutralizowanie negatywnych emocji?
- Czy potrafisz sobie skutecznie radzić ze stresem w inny sposób?
- Czy odruchowo w sytuacjach napięcia myślisz o napiciu się?
- Czy tracisz kontrolę nad własnym zachowaniem po alkoholu?
- Czy po spożyciu alkoholu zachowujesz się w sposób, który później żałujesz.
- Czy bliscy sygnalizują Ci, że masz problem z alkoholem?
- Czy rodzina lub przyjaciele wyrażają zaniepokojenie Twoim piciem?
- Czy zaprzeczasz istnieniu problemu z alkoholem, bagatelizujesz go, unikasz rozmów?
- Czy nieustannie myślisz o alkoholu?
- Czy picie wymyka Ci się spod kontroli?
- Czy masz trudności z kontrolowaniem ilości wypijanego alkoholu?
- Czy możesz wypić jedno piwo i iść do domu?
- Czy pijesz coraz częściej?
- Czy alkohol wpływa na Twoje relacje rodzinne, pracę i życie?
- Czy zaniedbujesz swoje obowiązki?
- Czy unikasz odpowiedzialności?
- Czy obwiniasz innych o to, że sięgasz po alkohol (m.in. dla rozładowania stresu)?
- Czy jesteś podenerwowany lub agresywny, gdy nie możesz się napić?
W walce z uzależnieniem od alkoholu może pomóc prywatny ośrodek leczenia uzależnień. W ośrodku AlkoVIP zapewniamy indywidualne podejście do każdego pacjenta, w ramach którego opracowujemy spersonalizowany program terapeutyczny oparty o Twoje rzeczywiste potrzeby i aktualne zasoby. Dążymy do zwiększania zasobów do walki z nałogiem i poszukiwania trwałych motywacji do zachowania trzeźwości. Zachęcamy do kontaktu.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.