Uzależnienie od komputera, gier komputerowych oraz internetu.

Uzależnienie od komputera lub innych urządzeń elektronicznych może wydawać nam się czymś błahym, co powoduje, że często bagatelizujemy ten problem.

Uzależnienie od komputera, grania czy internetu jest zagrożeniem cywilizacyjnym, coraz mocniej nasilającym się w obecnym stuleciu. Oczywiste jest, że wraz z rozwijającą się w bardzo szybkim tempie technologią płynie cała masa korzyści. Jednak istnieje również druga strona medalu, która stwarza pewne ryzyko. Abstrahując od zagrożeń militarnych czy ekologicznych, rozwój technologii, a szczególnie łatwy i coraz powszechniejszy dostęp do komputera, laptopa, telefonu oraz połączenia z Internetem stwarza zagrożenie dla zdrowia psychicznego, a nawet fizycznego.

Grupą najbardziej podatną na wpływ nowoczesnej technologii jest grupa ludzi młodych, którzy od najmłodszych lat posługują się komputerem oraz mają dostęp do Internetu. Problem zaczyna pojawiać się w chwili, kiedy nasze życie bez dostępu do komputera staje się praktycznie niemożliwe. Uzależnienie od komputera lub innych urządzeń elektronicznych może wydawać nam się czymś błahym, co powoduje, że często bagatelizujemy ten problem. Takie podejście jest wielkim błędem, gdyż uzależnienia odbijają się na zdrowiu psychicznym, fizycznym oraz na bliskich osoby uzależnionej.

Objawy uzależnienia od komputera

Uzależnienie od komputera ma silny związek z dostępem do Internetu, gier komputerowych oraz filmów i seriali. Komputer jest jedynie narzędziem, które wykorzystujemy w różnych celach. Jednak nie jest to problem sam w sobie. Tego typu narzędzie możemy wykorzystywać podczas pracy, nauki, zabawy czy relaksu. Problem pojawia się w chwili, gdy komputer, Internet, gry komputerowe, zajmują najważniejsze miejsce w naszym życiu i spędzamy przy nich wiele godzin, nawet kilkanaście godzin dziennie. Tego typu objaw nie zawsze jest wyznacznikiem uzależnienia od komputera.

Uzależnienie od gier, komputera, internetu
„.. gwałtowne zmiany zachowań, trudności w nawiązywaniu kontaktów oraz unikanie relacji międzyludzkich, utrata granicy pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym …”

Praca zawodowa wielu osób jest silnie powiązana z komputerem oraz Internetem. O uzależnieniu możemy mówić, jeżeli dana osoba korzysta z komputera kompulsywnie, czując silną i nieprzerwaną potrzebę dostępu do komputera oraz Internetu, co zasadniczo wpływa na jej samopoczucie. Jest to podstawowy objaw wraz z zatracaniem poczucia czasu spędzonego przed komputerem. Osoba uzależniona odsuwa na bok swoje wcześniejsze zainteresowania, wycofuje się powoli z normalnego życia społecznego. Często pojawiają się obsesyjne myśli, fantazje lub marzenia na temat gier komputerowych, filmów lub seriali. Czasami osoba uzależniona od komputera mimowolnie porusza palcami dłoni, naśladując pisanie na klawiaturze lub podczas realnych rozmów posługuje się skrótami, które wykorzystywane są w rozmowach internetowych. Objawem silnego uzależnienia są napady lękowe, niepokój czy nawet agresja w chwili braku dostępu do komputera.

Skutki uzależnienia od komputera

Istnieje kilka kategorii skutków, jakie niesie ze sobą uzależnienie od komputera, a mianowicie: psychologiczne, fizjologiczne, społeczne, intelektualne oraz moralne.

Skutki psychologiczne, społeczne, moralne oraz intelektualne są ze sobą ściśle powiązane i zostały już poniekąd wymienione jako objawy. Zaliczają się do nich: gwałtowne zmiany zachowań, trudności w nawiązywaniu kontaktów oraz unikanie relacji międzyludzkich, utrata granicy pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym, problemy z pamięcią i koncentracją, ograniczone tematy rozmów, utrata zainteresowań, zanikanie więzi emocjonalnych, depresja, brak aspiracji oraz zaniedbywanie obowiązków zawodowych, nieetyczne zachowania oraz pogorszenie kultury osobistej, zatracenie granicy między dobrem a złem, rozprzestrzenianie się w Internecie dewiacji seksualnych, pedofilii oraz pornografii.

Zupełnie inaczej prezentują się skutki fizjologiczne, które bezpośrednio wpływają na zdrowie osoby uzależnionej od komputera. Jest ona w szczególności narażona na bóle oraz wady postawy kręgosłupa, ból i zmęczenie oczu, pogorszenie wzroku, bóle głowy oraz migrenę, a czasami nawet na padaczkę ekranową. Długotrwałe przesiadywanie przed komputerem wpływa na niezdrowe odżywanie oraz rozwój chorób układu pokarmowego. Czasami dochodzi nawet do całkowitego wycieńczenia organizmu w efekcie wielogodzinnego grania w gry komputerowe.

0 TERAPEUTÓW
0 WOLNE MIEJSCA
0 ODBYTE TERAPIE
0 WYKONANE DETOKSY

Zażywanie narkotyków w każdej ilości prowadzi do degradacji narządów wewnętrznych i upośledza prawidłowe funkcjonowanie organizmu a także psychiki.

Oferta detoksu polekowego skierowana jest do osób, które nadużywają środków przeciwbólowych, nasennych, antydepresantów.

Nadmierne picie prowadzi do zmian w psychice oraz wyniszcza organizm.