Rola terapii grupowej w leczeniu uzależnienia od leków – wsparcie i motywacja
Spis treści
Uzależnieniem od leków określamy stan spowodowany długotrwałym stosowaniem leku lub leków o właściwościach uzależniających, które powodują przestrojenie czynności psychicznych oraz somatycznych. U osób uzależnionych od leków obserwuje się zmianę zachowania.
Podobnie jak inne formy uzależnienia uzależnienie od leków leczone jest przy pomocy psychoterapii. Terapia może przyjąć formę terapii indywidualnej lub grupowej. Złotym standardem leczenia jest łączenie obydwu form w sposób, który umożliwia osobie uzależnionej zarówno indywidualną pracę nad sobą, jak i uzyskanie niezbędnego wsparcia grupy osób, które łączą wspólne doświadczenia i nadzieje. Jaką rolę odgrywa terapia grupowa w leczeniu uzależnienia od leków?
Czym jest terapia grupowa?
Terapia grupowa to forma pracy terapeutycznej realizowana w ramach regularnych spotkań w określonej grupie osób, którą przewodzi terapeuta. Współpraca z ludźmi o podobnych problemach pozwala osobie uzależnionej od leków dostrzec podobieństwo sytuacji, w której się znalazła. Grupa stanowi dla niej pewnego rodzaju lustro, w którym uczestnik terapii może się przejrzeć i skonfrontować swoje doświadczenia z doświadczeniami innych osób. Terapia grupowa to także okazja dla terapeuty do tego, aby zaobserwować sposób, w jaki odnoszą się do siebie uczestnicy, jakie prezentują postawy i przekonania.
Zalety terapii grupowej
Niezależnie od tego czy wybierzemy prywatny ośrodek leczenia uzależnień, czy też placówkę publiczną jedna rzecz pozostaje niezmienna – terapia grupowa jest najskuteczniejszą formą prowadzenia terapii uzależnień. Wynika to z wielu korzyści, jakie daje choremu bezpośredni kontakt z innymi osobami o podobnych lub tych samych problemach i doświadczeniach.
Wśród korzyści, jakie przynosi terapia grupowa w walce z lekomanią wskazać należy:
- Możliwość skonfrontowania swoich przekonań nie tylko z terapeutą, ale również z pozostałymi uczestnikami terapii, a więc osobami, które borykają się z problemami zbliżonymi do naszych i najczęściej dzielą z nami doświadczenia.
- Wsparcie, jakie dają nam pozostali członkowie grupy. Przynależność do grupy osób otwartych na nas i na nasze problemy utwierdza nas w przekonaniu, że nie jesteśmy sami.
- Możliwość weryfikacji tego, co sprawia nam trudność w relacjach z drugą osobą, czego oczekujemy od innych osób, a czego się obawiamy.
Ponadto, grupa to miejsce, w którym uczymy się w być i funkcjonować w relacjach z drugim człowiekiem, czerpać z nich radość i je pielęgnować. To umiejętności, które zaniedbywaliśmy ze względu na uzależnienie. Koncentracja na gromadzeniu zapasu leków i funkcjonowanie od przyjęcia jednej dawki do przyjęcia drugiej to częste powody zaniedbywania więzi społecznych, zarówno tych towarzyskich, jak i tych rodzinnych. Możliwość reedukacji w tym zakresie jest bardzo cennym doświadczeniem, które z pewnością wpłynie korzystnie na nasze relacje z najbliższymi. Pomoże je odbudować i wzmocnić.
Czy lęk przed terapią grupową jest normalny?
Uzależnienie to wstydliwy problem, o którym większość osób nie chce rozmawiać na forum. To właśnie konieczność wypowiadania się na tle grupy, dzielenia doświadczeniami, historiami, przemyśleniami i odczuciami wzbudza w potencjalnych pacjentach największy lęk. Lęk i strach są naturalnymi reakcjami obronnymi i nie musimy się ich wstydzić. Warto je jednak przezwyciężyć i zdecydować się na pełne uczestnictwo w grupowej terapii uzależnień.