Uzależnienie od benzodiazepin – objawy, leczenie
Spis treści
Zadaniem farmakoterapii jest poprawa naszego zdrowia, a coraz częściej także samopoczucia. Taką rolę pełnią benzodiazepiny, których działanie polega na podnoszeniu poziomu kwasu gamma-aminomasłowego w mózgu. Kwas gamma-aminokwasowy jest naturalnym neuroprzekaźnikiem. Łagodzi wyładowania związane ze stresem. Podnosząc jego poziom w mózgu benzodiazepiny działają uspokajająco, ale przy okazji podnoszą także poziom dopaminy, co pobudza ośrodek przyjemności i nagrody. Odczuwane przez pacjenta stany euforyczne są najczęstszą przyczyną rozwoju uzależnienia, które jest wyjątkowo podstępne.
Jak rozwija się uzależnienie od benzodiazepin?
Benzodiazepiny dzielą się na krótko, średnio i długo działające. Leki krótko działające przynoszą niemal natychmiastowy efekt rozluźnienia, uspokajają skołatane myśli i pomagają w pozbyciu się wewnętrznego napięcia. Leki z tej grupy są przepisywane przez lekarza do stosowania doraźnego i zwykle krótkoterminowego. Niestety wielu pacjentów nie potrafi zrezygnować z ich przyjmowania, mimo iż powinni już zakończyć terapię.
Uzależnienie od leków jest trudne do zidentyfikowania, zwłaszcza dla najbliższych osoby uzależnionej. Wynika to przede wszystkim z naszego wewnętrznego przekonania, iż przyjmowanie leków wydawanych na receptę odbywa się pod nadzorem lekarskim, a zdobycie recepty mimo braku wskazań do kontynuacji leczenia jest wręcz niemożliwe. Z czasem jednak uzależnienie od benzodiazepin staje się coraz trudniejsze do ukrycia. Wynika to z rosnącej tolerancji organizmu na lek oraz pojawiających się objawów zespołu abstynencyjnego.
Objawy uzależnienia od benzodiazepin
Gdy zaczyna się u Ciebie rozwijać uzależnienie, zmianie ulega Twoje zachowanie. Objawy wskazujące na rozwój uzależnienia od leków to m.in.:
- coraz częstsze proszenie lekarza o zwiększenie dawki leku i wymyślanie przyczyn, które miałyby to uzasadnić,
- problemy w codziennym funkcjonowaniu bez leku, nerwowość i kłopoty z koncentracją,
- stosowanie leków nawet wówczas, gdy chory doświadcza związanych z ich przyjmowaniem skutków ubocznych (w przypadku benzodiazepin najczęściej występującymi skutkami ubocznymi jest senność, zmęczenie, ból głowy, brak apetytu),
- stosowanie leku w celu wywołania stanu euforycznego, a nie w sytuacji napadu lękowego,
- łączenie leku z alkoholem lub innymi substancjami odurzającymi w celu uzyskania „silniejszego” działania,
- równoczesne korzystanie z pomocy kilku lekarzy lub częste zmiany lekarza.
Powyższym objawom uzależnienia od benzodiazepin towarzyszą typowe objawy uzależnienia:
- natrętne myśli,
- wyszukiwanie pretekstów do przyjęcia kolejnej dawki leku,
- zaniedbywanie kontaktów towarzyskich (przyjaciół, rodziny),
- utrata dotychczasowych zainteresowań,
- zaniedbywanie obowiązków zawodowych i rodzinnych.
Sprawdź również >> Jak rozpoznać uzależnienie od leków?
Na czym polega leczenie uzależnienia od benzodiazepin?
Próba odstawienia benzodiazepin jest możliwa tylko pod warunkiem, że leki były przyjmowane krótko i w niewielkich dawkach. Przy długim stosowaniu i wysokich dawkach nagłe odstawienie leku może prowadzić do nasilenia się dolegliwości lękowych, a nawet psychozy i omamów. Benzodiazepiny trzeba odstawiać stopniowo pod kontrolą lekarza, systematycznie zmniejszając dawki.
Skutki nagłego dostawienia benzodiazepin
Nagłe odstawienie leków może być bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne dla Twojego organizmu. Najczęstsze objawy towarzyszące nagłemu odstawieniu benzodiazepin obejmują:
- niepokój i lęk, a nawet napady paniki,
- gwałtowny spadek nastroju i zaburzenia depresyjne,
- bezsenność oraz koszmary senne,
- skurcze mięśni oraz drgawki,
- derealizację i depersonalizację,
- nadwrażliwość zmysłową (na dźwięki i zapachy),
- szumy uszne,
- zaburzenia czucia i widzenia,
- zaburzenia równowagi,
- problemy ze strony układu pokarmowego,
- nadmierne pocenie się.
Terapia leczenia uzależnień od leków
Co ważne, uzależnienie od benzodiazepin nie jest wyłącznie uzależnieniem fizycznym. To także uzależnienie psychiczne. A z takim problemem możesz się zmierzyć tylko pod okiem doświadczonych terapeutów. Terapię uzależnienia od leków prowadzi ośrodek leczenia uzależnień.
Rozpoczęcie terapii nierzadko wiąże się z koniecznością przeprowadzenia detoksykacji organizmu. To proces, podczas którego z organizmu usuwane są toksyn. Stosowane dodatkowo kroplówki witaminowe i leki pozwalają na szybsze przywrócenie naturalnej równowagi biochemicznej i wsparcie organizmu w walce z objawami zespołu abstynencyjnego.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.