Wysokofunkcjonujący alkoholik: Kim jest? Jak go rozpoznać?
Spis treści

W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o alkoholizmie wysokofunkcjonującym – chorobie, od której wielu ludzi wciąż świadomie odwraca wzrok ze strachu przed konsekwencjami zdemaskowania alkoholika.
Alkoholik wysokofunkcjonujący (ang. high-functioning alcoholic) to osoba, która zmaga się z uzależnieniem do alkoholu, jednocześnie prowadząc z pozoru normalne życie. Osoby te zazwyczaj osiągają znaczne sukcesy na polu zawodowym i osobistym, co dodatkowo utwierdza je w przekonaniu, iż problem alkoholowy ich nie dotyczy. Określenie „dodatkowo” nie jest tutaj przypadkowe. Ze względu na wysokie stanowiska i/lub rolę odgrywaną w danej społeczności wysokofunkcjonujący alkoholicy rzadko są konfrontowani ze swoim problemem przez bliższe i dalsze otoczenie, co może wynikać m.in. ze strachu. Pracownicy starają się nie zauważać pijanego lub skacowanego szefa z obawy o utratę zatrudnienia.
Alkoholik w białym kołnierzyku
Wysokofunkcjonujący alkoholik nie pasuje do stereotypowego obrazu osoby uzależnionej, mimo iż po alkohol, i to w niemałych ilościach, sięga codziennie. O pacjentach z HFA mówi się często, że są to alkoholicy w białym kołnierzyku. Określenie to wynika z faktu, iż mówimy o osobach aktywnych zawodowo, wykonujących zazwyczaj prestiżowy zawód i osiągających sukcesy. To osoby, które nigdy nie zaniedbują swoich obowiązków, są przykładnymi rodzicami i małżonkami i nierzadko dbają również o kondycję fizyczną. Wszystko to oczywiście do czasu. Ze względu na utrzymywane pozory alkoholicy wysokofunkcjonujący latami mogą skrywać nałóg, nawet przed swoim najbliższym otoczeniem, co w konsekwencji skutkuje pogłębianiem się choroby alkoholowej.
Przeczytaj również >> Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu?
Jak rozpoznać wysokofunkcjonującego alkoholika ?
Jak już wspomnieliśmy rozpoznanie w przypadku alkoholizmu wysokofunkcjonującego jest bardzo trudne. Pacjenci z HFA to często osoby bardzo inteligentne, posiadające odpowiedzialną pracę i sumiennie wypełniające codzienne obowiązki zawodowe i rodzinne. Jak w takim razie rozpoznać osobę z HFA?
Do podstawowych objawów alkoholizmu wysokofunkcjonującego zaliczamy:
- wyparcie problemu – alkoholik w białym kołnierzyku często nie zauważa zagrożeń związanych z codziennym nadużywaniem alkoholu, zwłaszcza że pozostaje aktywny zawodowo, dobrze prosperuje, opiekuje się rodziną, bardzo dobrze funkcjonuje w grupie przyjaciół,
- wymówki i usprawiedliwienia dla codziennego spożywania alkoholu – alkohol jest w tym przypadku traktowany jak niegroźny sposób na relaks, odreagowanie, czy nawet nagrodzenie się za sukcesy odnoszone w innych sferach życia,
- potrzebę udowodnienia sobie kontroli nad ilością wypijanego alkoholu – alkoholicy wysokofunkcjonujący potrafią robić wielotygodniowe, a nawet wielomiesięczne przerwy w spożywaniu alkoholu, których celem jest przekonanie siebie i otoczenia do tego, że alkohol nie stanowi problemu.
W terapii pacjentów z HFA momentem przełomowym, który zmusza ich do szukania profesjonalnej pomocy jest poważny kryzys rodzinny, zatarg z prawem, czy niepowodzenie w życiu zawodowym.
Dowiedz się również >> Jak pomóc alkoholikowi?

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.