Jak wygląda pobyt w ośrodku leczenia uzależnień?

ALKOVIP KRAKÓW

Jak wygląda pobyt w ośrodku ALKOVIP?

Decyzja o rozpoczęciu leczenia w ośrodku terapii uzależnień jest jednym z najważniejszych kroków, jakie możesz podjąć w swoim życiu. To decyzja, która umożliwi Ci rozpoczęcie procesu zdrowienia, a co za tym idzie odzyskanie kontroli nad własnym życiem. 

Osoby rozważające rozpoczęcie terapii często zastanawiają się, jak wygląda pobyt w ośrodku leczenia uzależnień i jak się do niego przygotować. Większość spodziewa się spartańskich warunków i napiętego grafiku, co jest dalekie do rzeczywistości. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień w Krakowie AlkoVIP oferuje komfortowe warunki zakwaterowania, bogatą ofertę terapeutyczną oraz przestrzeń do wyciszenia się i rozwijania pasji, które uważamy za ważny element procesu zdrowienia i utrzymania abstynencji.

Jaki jest standard ośrodka AlkoVIP?

Nasza placówka jest VIP nie tylko z nazwy. Staramy się zapewniać jak najbardziej komfortowe warunki bytowe, co znajduje wyraz m.in. w wyposażeniu pokoi w telewizory z bogatym pakietem programów oraz platformę filmową, dostęp do szybkiego, światłowodowego i bezprzewodowego internetu oraz zaplecza sportowego (boisko, piłkarzyki, siłownia, ping-pong, ogród). Ośrodek zapewnia pełne wyżywienie oraz dostęp do w pełni wyposażonej kuchni oraz pralni. Pacjentom z uzależnieniem od środków psychoaktywnych nie ograniczamy dostępu do urządzeń elektronicznych – telefonów komórkowych, laptopów oraz tabletów. 

Jak wygląda pobyt w ośrodku leczenia uzależnień AlkoVIP?

Ośrodek leczenia uzależnień AlkoVIP jest zlokalizowany w spokojnej okolicy z dala od miejskiego zgiełku i rozpraszaczy. To przestrzeń, która sprzyja wyciszeniu, refleksji i intensywnej pracy nad sobą. To co wyróżnia naszą placówkę, to nie tylko lokalizacja, ale przede wszystkim indywidualne podejście do każdego pacjenta, co jest kluczowe w procesie leczenia. Zrozumienie, empatia i profesjonalizm personelu tworzą atmosferę akceptacji i bezpieczeństwa, która jest niezbędna do efektywnej walki z uzależnieniem.

Elementy, które decydują o komforcie pobytu pacjentów w placówce, a zarazem skuteczności podejmowanych działań terapeutycznych to przede wszystkim: 

  • otoczenie placówki, 
  • atmosfera, 
  • personalizacja procesu leczenia. 
ALKOVIP KRAKÓW

Jak wygląda otoczenie ośrodka?

Usytuowanie ośrodka w cichej i spokojnej okolicy jest nieprzypadkowe. Otoczenie natury sprzyja wyciszeniu, co jest kluczowe w procesie leczenia uzależnień. Możliwość spacerów po okolicy, oddychania świeżym powietrzem i kontaktu z naturą to elementy, które mają pozytywny wpływ na stan psychiczny i emocjonalny pacjentów. W AlkoVIP doskonale rozumiemy, że harmonia zewnętrzna przekłada się na wewnętrzną równowagę, a ta jest niezbędnym elementem procesu zdrowienia. 

ALKOVIP KRAKÓW

Jaka atmosfera panuje w ośrodku?

Duży nacisk kładziemy na atmosferę panującą w ośrodku. Od pierwszych chwil pobytu, pacjenci są otoczeni troską i zrozumieniem ze strony wykwalifikowanego personelu. To środowisko, w którym każdy czuje się wysłuchany i zrozumiany, co jest fundamentem skutecznej terapii. W AlkoVIP każdy pacjent traktowany jest z szacunkiem i empatią. To pomaga w przełamywaniu barier i otwieraniu się na proces leczenia.

ALKOVIP KRAKÓW

Czy terapia będzie uwzględniać moje potrzeby i oczekiwania?

Jako profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień doskonale wiemy, że każdy przypadek uzależnienia jest inny, w związku z czym wymaga innego podejścia terapeutycznego. Już na etapie pierwszych konsultacji tworzymy spersonalizowany plan terapii, który uwzględnia specyfikę problemu, osobowość pacjenta oraz jego indywidualne potrzeby. Personalizacja procesu leczenia zwiększa jego efektywność i pomaga w szybszym osiągnięciu celów terapeutycznych.
ALKOVIP KRAKÓW

Jakie są warunki przyjęcia do Ośrodka?

Warunkiem przyjęcia do Ośrodka jest wyrażenie gotowość do przeprowadzenia detoksu, czyli procesu oczyszczania organizmu, oraz podjęcia leczenia uzależnień. Terapia uzależnień obejmuje detoks alkoholowy, narkotykowy, lekowy oraz samą terapię uzależnień. Wszystko rozpoczyna się od rozmowy telefonicznej, w trakcie której przeprowadzamy wstępny wywiad i ustalamy termin przyjęcia. Zależnie od indywidualnych potrzeb możemy zaproponować również wyłącznie detoks lub wyłącznie psychoterapię. 

zapraszamy na

wirtualny spacer

ALKOVIP KRAKÓW

Ile trwa terapia uzależnień?

Ośrodek AlkoVIP oferuje pobyty trwające 4, 6 lub 8 tygodni, dostosowane do indywidualnej sytuacji pacjenta i jego wcześniejszych doświadczeń z leczeniem uzależnień. Program podstawowy trwa 4 tygodnie, ale może zostać przedłużony w trakcie pobytu pacjenta w placówce. Dodatkowo, proponujemy proces detoksykacji, czyli odtrucia i oczyszczania organizmu z toksyn, którego czas nie jest wliczany w ogólny czas trwania terapii.

ALKOVIP KRAKÓW

Jak przygotować się do pobytu w ośrodku?

Osoby przyjeżdżające do Ośrodka AlkoVIP prosimy o zabranie ze sobą wyłącznie oryginalnie zapakowanych kosmetyków i środków higieny osobistej, wygodnych ubrań i obuwia. Prosimy również o zabranie ze sobą stroju sportowego. Pacjenci powinni zabrać ze sobą także dokumentację medyczną (jeśli takową dysponują) oraz leki przyjmowane stale z zalecenia lekarza specjalisty.
ALKOVIP KRAKÓW

Jak będzie wyglądał mój pobyt w ośrodku AlkoVIP?

Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak wygląda pobyt w ośrodku leczenia uzależnień AlkoVIP. Plan dnia poszczególnych pacjentów w dużej mierze zależy do ich planu leczenia i form terapii, które zostały w nim uwzględnione. Dlaczego tak dużą wagę przywiązujemy do indywidualnego podejścia do każdego pacjenta? 

Zrozumienie, że każda osoba borykająca się z uzależnieniem ma unikalną historię i potrzeby, jest fundamentem skutecznej terapii. Wszelkie próby standaryzacji procesów terapeutycznych działają tylko i wyłącznie na niekorzyść pacjentów, którzy:

  • nie osiągają pożądanych rezultatów, 
  • zniechęcają się do procesu leczenia, 
  • utwierdzają się w przekonaniu, że terapia nie jest dla nich dobrym rozwiązaniem. 

Czy podczas pobytu będę mógł opuszczać Ośrodek?

Samodzielne wyjście poza teren ośrodka jest równoznaczne z zerwaniem kontraktu terapeutycznego. Nasi Opiekunowie i Terapeuci Uzależnień organizują spacery po okolicy, w których mogą uczestniczyć Pacjenci. Po upływie 2 tygodni terapii Pacjent może poprosić o przepustkę. Warunkiem uzyskania przepustki uprawniającej do samodzielnego opuszczenia terenu ośrodka jest brak przeciwskazań ze strony terapeutów. 

Jak wyglądają pierwsze dni w ośrodku?

Zależnie od tego, w jakim stanie trafiają do nas pacjenci, pobyt w ośrodku może się rozpocząć do detoksykacji organizmu lub spotkań ze specjalistami, których celem jest zrozumienie specyfiki problemu oraz czynników, które mogły się przyczynić do rozwoju uzależnienia. Na podstawie informacji uzyskanych podczas pogłębionych rozmów z pacjentami tworzymy spersonalizowany plan terapii, który uwzględnia:

  • rodzaj uzależnienia,
  • indywidualne cechy osobowości,
  • doświadczenia życiowe,
  • specyficzne potrzeby emocjonalne i psychiczne pacjenta.

Taki plan jest elastyczny i może być modyfikowany w trakcie terapii, w zależności od postępów i zmieniających się potrzeb pacjenta. Osoby zainteresowane podjęciem leczenia w ośrodku AlkoVIP zachęcamy do kontaktu. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.