Terapia uzależnień

Leczenie uzależnień mieszanych / Krzyżowych

Uzależnienie mieszane, wcześniej nazywane krzyżowym bardzo często utożsamiane jest z jednoczesnym uzależnieniem nie od jednej, ale od dwóch czy nawet kilku różnych substancji psychoaktywnych.

Tymczasem, czynnikami uzależniającymi w uzależnieniu mieszanym nie muszą być wyłącznie substancje psychoaktywne. Bardzo popularnym przykładem uzależnienia mieszanego jest uzależnienie od alkoholu i hazardu czyli uzależnienie behawioralne, polegające na niekonstruktywnych zachowaniach bądź czynnościach. Skąd się bierze? Czy to hazardzista przejawia tendencje do popadania w alkoholizm, czy alkoholik szuka pocieszenia w hazardzie? Jak i gdzie leczyć uzależnienie mieszane?

Skąd się biorą uzależnienia mieszane

Uzależnienia mieszane – w wielu pozycjach z zakresu literatury przedmiotu wciąż możemy znaleźć pojęcie uzależnienia krzyżowego – wynikają z faktu, że uzależnienia wzajemnie się zastępują, jedne przechodzą w drugie. Co to oznacza?

Zachowana abstynencja od czynnika uzależniającego pozwala pacjentowi zachować trzeźwość oraz podejmować w pełni świadome decyzje dotyczące swojego życia prywatnego i zawodowego. W przypadku pacjentów borykających się z uzależnieniem krzyżowym abstynencja jest stanem pozornym. Mimo jej zachowania pacjenci nie rozbrajają mechanizmów uzależnienia i nie zdrowieją. Zamiast tego znajdują inne chore, nałogowe zachowania. Można zatem powiedzieć, że uzależnienie alkoholika od hazardu jest pochodną braku umiejętności radzenia sobie z mechanizmami uzależnienia, przy jednoczesnej woli zachowania abstynencji od alkoholu sensu stricte.

Jak leczy się mieszane uzależnienie na przykład od alkoholu i hazardu?

W leczeniu uzależnienia od hazardu stosuje się bardzo podobne metody pracy z pacjentem, jak w przypadku leczenia innych uzależnień. Terapia polega na uczestnictwie w programie psychoterapii uzależnień, przy czym każda osoba uzależniona jest traktowana indywidualnie, zgodnie ze specyfiką swojego uzależnienia. Dodatkowo osoby uzależnione od alkoholu i hazardu mogą uczestniczyć w mitingach dedykowanych grup wsparcia. Niestety wciąż niewielki odsetek hazardzistów zgłasza się po profesjonalną pomoc, w związku z czym rzadko powstają grupy terapeutyczne skierowane wyłącznie do osób borykających się z problemem patologicznego grania.
Leczeniem uzależnień krzyżowych zajmujemy się w naszym prywatnym ośrodku odwykowym w Krakowie.