Terapia uzależnień

Leczenie alkoholizmu

„Choroba alkoholowa”, „Uzależnienie od alkoholu”, „Alkoholizm” – wszystkie te nazwy odnoszą się do jednej jednostki chorobowej, która objawia się okresowym piciem alkoholu w celu doznawania jego działania psychicznego, a także dla uniknięcia złego samopoczucia powodowanego zespołem odstawiennym. Jak walczyć z chorobą alkoholową? Czy leczenie alkoholizmu może być skuteczne? Gdzie szukać pomocy w walce z nałogiem?

Objawy uzależnienia od alkoholu

Jak rozpoznać problem z naużywaniem alkoholu? Jakie objawy wskazują na rozwój choroby alkoholowej? Wyróżniamy szereg symptomów, których występowanie może wskazywać na uzależnienie od alkoholu. Powyższe symptomy klasyfikuje się jako objawy fizyczne i psychiczne.

Zanim u osoby uzależnionej rozwiną się charakterystyczne objawy, wcześniej zazwyczaj pojawiają się symptomy ostrzegawcze. Jednym z nich jest systematyczne, codzienne spożywanie napojów alkoholowych. Warto przy tym pamiętać, że napojem alkoholowym jest również piwo czy wino – wypijany co wieczór kieliszek wina przed snem może stanowić ważny sygnał ostrzegawczy. Częstym symptomem choroby alkoholowej jest również picie w samotności, a także w sytuacjach odczuwania smutku, cierpienia i zmęczenia. Sytuacja, w której znaleźliśmy się z powodu pandemii Covid-19 stwarza liczne okazje do „odstresowania” się przy kieliszku, które są potęgowane strachem, poczuciem osamotnienia lub też przemęczenia – konieczność zachowania dystansu społecznego ograniczyła do minimum możliwość odreagowywania codziennego stresu w sposób zdrowy i korzystny dla naszego organizmu. To przyczyniło się do zwiększenia częstotliwości z jaką sięgamy o alkohol, papierosy, a także leki.

Więcej informacji na temat objawów uzależnienia od alkoholu znajdziecie Państwo w artykule dostępnym pod adresem  https://alkovip.pl/objawy-uzaleznienia-od-alkoholu/

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu to skomplikowany, długotrwały i złożony proces. Terapia alkoholowa znana również jako terapia antyalkoholowa może przebiegać w dwojaki sposób – w wariancie dziennym, ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Dzienne bądź ambulatoryjne leczenie alkoholizmu to terapia prowadzona w miejscu zamieszania pacjenta, często polegająca na uczestnictwie w spotkaniach grupowych i terapii indywidualnej. Terapia stacjonarna to forma leczenia w ośrodku zamkniętym, z dala od bliskich i otoczenia przypominającego o nałogu. W rezultacie, w wielu przypadkach stacjonarne leczenie alkoholizmu przynosi lepsze efekty niż terapia dzienna czy ambulatoryjna.

Podczas gdy terapia dzienna lub ambulatoryjna dobrze sprawdza się w przypadku pacjentów o silnej motywacji do leczenia i wsparciu bliskich, o tyle terapia alkoholowa stacjonarna to szansa na powrót do normalnego życia dla wielu osób, które w warunkach domowych nie są w stanie zachować trzeźwości na początkowych etapach leczenia, co znacząco utrudnia terapię i zmniejsza szanse na trwałe wyzdrowienie.

Niezależnie od tego, jakie leczenie postanowimy wybrać należy mieć świadomość, że alkoholizm jest chorobą trudną, a skuteczna terapia alkoholowa wymaga czasu. Nie istnieje żadne lekarstwo w formie farmakologicznej, które w cudowny sposób spowodowałoby wyzdrowienie. Jedyną skuteczną metodą zatrzymania każdego uzależnienia jest psychoterapia. Ponadto żadna ekspresowa terapia antyalkoholowa, nie spowoduje wyleczenia, tutaj potrzebny jest czas, cierpliwość i motywacja do zmiany.

Etapy leczenia alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu definiowane jest jako proces, który rozwija się stopniowo w oparciu o ustalone ramy. Najważniejsze etapy, z których składa się terapia alkoholowa to:

  • Etap uświadomienia – chory musi sam przed sobą (i przed terapeutą) przyznać, że jest dotknięty chorobą alkoholową i potrzebuje pomocy.
  • Etap diagnostyki – psychoterapeuta przeprowadza z chorym wywiad, podczas gdy lekarz zleca podstawowe badania diagnostyczne, których celem jest ocena ogólnego stanu zdrowia chorego.
  • Etap doboru terapii – sposób leczenia alkoholizmu powinien być dobierany indywidualnie, z uwzględnieniem fazy choroby, stanu fizycznego oraz kondycji psychicznej osoby uzależnionej.
  • Etap pracy z terapeutą – etap ten obejmuje psychoterapie indywidualną, grupową oraz różne warsztaty.

Leczenie kończy się przygotowaniem indywidualnego programu do stosowania po terapii. Taki program obejmuje źródła motywacji chorego do życia w trzeźwości, zalecenie elementów terapii podtrzymującej, jak również wskazanie miejsc, w których chory może szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych, które mogą w sposób bezpośredni zagrozić jego trzeźwości.

Dlaczego terapia alkoholowa jest ważna?

Leczenie w przypadku nałogów takich jak alkoholizm ma fundamentalne znaczenie dla jakości życia i stanu zdrowia osób uzależnionych. Istotą choroby alkoholowej jest trwałe psychiczne i fizyczne uzależnienie od środka odurzającego. Uzależnienie psychiczne odzwierciedla się w potrzebie spożywania alkoholu dla poprawy samopoczucia. Osoba uzależniona reguluje swoje emocje i uczucia za pomocą substancji. Uzależnienie fizyczne objawia się wzrostem tolerancji na alkohol, utratą kontroli nad wypijanym alkoholem oraz zanikami pamięci skorelowanymi z częstymi i długotrwałymi ciągami alkoholowymi, którym bardzo często towarzyszą straty zdrowotne. Jednocześnie alkoholizm jest definiowany jako choroba pierwotna, co oznacza, że stanowi podłoże dla wielu innych jednostek chorobowych. Należy przy tym pamiętać, że alkoholizm jest chorobą śmiertelną. Nieleczone uzależnienie od alkoholu nieuchronnie prowadzi do śmierci osoby uzależnionej, poprzez m.in.: marskość wątroby, wyniszczenie organizmu, problemy z nadciśnieniem i wiele innych. Niestety choroba alkoholowa bardzo często traktowana jest w kategoriach moralnych, w związku z czym przez długi czas nie jest leczona, co działa tylko i wyłącznie na niekorzyść osoby uzależnionej.

Leczenie alkoholizmu – Kraków

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień AlkoVIP działający na terenie Krakowa oferuje terapie alkoholowe dostępne w wariancie dziennym, ambulatoryjnym i stacjonarnym. Dzienne i ambulatoryjne leczenie alkoholizmu kierujemy przede wszystkim do osób na początkowych etapach choroby. W przypadku osób, u których uzależnienie jest już silne polecamy przede wszystkim terapię stacjonarną, która jest profesjonalnym detoksem alkoholowym, czyli odtruciem organizmu z wszelkich toksyn za pomocą wlewów dożylnych oraz leków zmniejszających alkoholowy zespół odstawienny / abstynencyjny. Nasz ośrodek to komfortowe i bezpieczne miejsce, w którym możecie Państwo poddać się kompleksowemu leczeniu choroby alkoholowej począwszy do detoksu, skończywszy na wybranej formie terapii uzależnień. To, co wyróżnia nas na tle innych ośrodków leczenia to przede wszystkim profesjonalna, skuteczna terapia uzależnień. 

Pacjentów zainteresowanych rozpoczęciem terapii w naszej placówce zachęcamy do kontaktu. Czekamy na Państwa telefony i maile. Osoby chcące skorzystać z naszych usług zapraszamy do kontaktu lub bezpośrednio do siedziby AlkoVIP. Z naszą pomocą terapię antyalkoholową będziecie mogli Państwo rozpocząć w najbardziej dogodnym dla siebie momencie, co nie pozostaje bez znaczenia dla skuteczności leczenia nałogu.

AlkoVip – zajmujemy się leczeniem alkoholizmu i detoksem alkoholowym w Krakowie.