Detoks narkotykowy – ile trwa, dla kogo, objawy
Spis treści
Detoks narkotykowy
Uzależnienia od substancji psychoaktywnych charakteryzują się występowaniem ciągów, w trakcie których osób uzależnione zażywają środek pobudzając z częstotliwością uniemożliwiającą im trzeźwienie, a co za tym idzie odzyskanie naturalnej równowagi w zakresie gospodarki jonowo-elektrolitowej organizmu. Ciągi mogą trwać kilka dni, a nawet kilka tygodniu. Ich przerywanie wiąże się z doświadczaniem przez osobę uzależnioną nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego.
Detoks narkotykowy ma na celu wsparcie osoby uzależnionej w przerwaniu ciągu w sposób bezpieczny i skuteczny. Działania podejmowane podczas detoksykacji organizmu przywracają równowagę metaboliczną, jednocześnie łagodząc uciążliwe symptomy fizyczne i psychiczne zespołu abstynencyjnego. Zadaniem wielu terapeutów profesjonalnie przeprowadzony detoks narkotykowy stanowi jeden z warunków podjęcia efektywnej terapii.
Czym jest detoks narkotykowy?
Detoks narkotykowy to procedura medyczna, której celem jest odtrucie organizmu. Długotrwałe przyjmowanie substancji odurzających powoduje gromadzenie się w organizmie toksyn, zachwianiu ulega gospodarka jonowo-elektrolitowa. To wszystko przekłada się na stan fizyczny i psychiczny pacjenta. Detoks to proces, podczas którego toksyny są samoczynnie wydalane z krwioobiegu, a niedobory płynów, witamin i soli mineralnych uzupełniane przez dożylne podawanie odpowiednich preparatów.
Detoks narkotykowy może również obejmować podawanie pacjentowi środków farmakologicznych. O podaniu leków decyduje lekarz na podstawie oceny stanu fizycznego i psychicznego uzależnionego. Farmakologia w detoksie narkotykowym może obejmować:
- leki przeciwbólowe,
- leki nasenne,
- leki uspokajające,
- leki przeciwgorączkowe,
- leki na skurcze mięśni,
- preparaty obniżające ciśnienie tętnicze,
- preparaty łagodzące skutki dostawienia substancji uzależniającej.
Celem wprowadzania środków farmaceutycznych jest osłabienie głodu narkotykowego, łagodzenie fizycznych i psychicznych objawów zespołu abstynencyjnego oraz wparcie organizmu na drodze do odzyskania równowagi biochemicznej.
Gdzie można przeprowadzić detoks?
Detoksykacja organizmu jest procedurą medyczną. Jej przeprowadzenie wymaga obecności wykwalifikowanego personelu medycznego oraz dostępu do podstawowych badań diagnostycznych. Detoks narkotykowy można zatem przeprowadzić w państwowej placówce służby zdrowia (tj. szpitalu) lub prywatnym ośrodku terapii uzależnień (jak Alko VIP). Coraz więcej ośrodków oferuje również możliwość przeprowadzenia detoksu w zaciszu domu pacjenta. Należy przy tym pamiętać, że takie rozwiązanie nie zawsze jest korzystne.
Objawy fizyczne i psychiczne towarzyszące oczyszczaniu organizmu są bardzo dotkliwe, a w skrajnych przypadkach mogą nawet zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta. Dlatego w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa w tym trudnym czasie detoks narkotykowy najlepiej odbyć w profesjonalnym i dobrze wyposażonym ośrodku leczenia uzależnień.
Ile trwa odtrucie narkotykowe?
Detoks narkotykowy trwa od 7 do 10 dniu. Czas niezbędny na całkowite oczyszczenie organizmu z toksyn jest zmienną indywidualną, które zależy od wielu czynników. Do głównych zalicza się:
- głębokości uzależnienia,
- czasu, jaki upłynął od ostatniego spożycia substancji psychoaktywnej,
- ogólnego stanu pacjenta.
Zespół abstynencyjny a detoks
Jednym z celów detoksu jest łagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego. To właśnie objawy zespołu abstynencyjnego skutecznie utrudniają samodzielne przerwanie ciągu narkotykowego. Doświadczając nieprzyjemnych objawów fizycznych i psychicznych po odstawieniu narkotyków osoba uzależniona bardzo często sięga po nie ponownie. Jej zachowaniem kieruje chęć uwolnienia się do bólu fizycznego i psychicznego. Podłożem występowania zespołu abstynencyjnego jest zmiana w procesach metabolicznych. Regularne zażywanie substancji psychoaktywnej sprawia, że związki zawarte w narkotykach trafiają do układu krwionośnego, a organizm przyzwyczaja się do nich. Kiedy zaczyna ich brakować pojawia się tzw. „głód biochemiczny”, a w raz z im wspomniane nieprzyjemne objawy.
Do podstawowych objawów fizycznych zespołu abstynencyjnego zaliczane są: bóle głowy, bóle i skurcze mięśni, nudności i/lub wymioty, biegunki, drżenie rąk, skoki ciśnienia, zaburzenie w rytmie serca.
Do podstawowych objawów psychicznych odstawienia substancji psychoaktywnych zalicza się: rozdrażnienie i nerwowość, napady agresji, stany lękowe, stany depresyjne oraz omamy.
Wejście w zespół abstynencyjny zwiastują objawy fizyczne. W kolejnej fazie dołączają do nich objawy psychiczne. Objawy ustępują w miarę oczyszczania się organizmu z toksyn, co może wymagać czasu.
Zespół abstynencyjny a rodzaj substancji psychoaktywnej
Odczucia towarzyszące oczyszczaniu organizmu z toksyn i przywracaniu mu jego naturalnej równowagi biochemicznej są ściśle uwarunkowane rodzajem spożywanej substancji. Oznacza to, że osoba uzależniona od marihuany będzie doświadczała innych objawów zespołu abstynencyjnego niż osoba przyjmująca amfetaminę czy kokainę.
Zespół abstynencyjny: Objawy po odstawieniu marihuany
Odstawieniu marihuany towarzyszy najczęściej: rozdrażnienie, wzmożoną potliwość, dreszcze, problemy ze snem, zaburzenia pracy układu pokarmowego,
Zespół abstynencyjny: Objawy po odstawieniu heroiny i innych opioidów
Odstawienie heroiny oraz innych opioidów wiąże się z dolegliwościami, takimi jak wymioty i biegunki, bóle brzucha, głowy, mięśni i stawów, katar, łzawienie, dreszcze, swędzenie skóry, wzmożoną potliwość, niepokój, stany lękowe, rozdrażnienie, bezsenność, skoki ciśnienia.
Zespół abstynencyjny: Objawy po odstawieniu amfetaminy i kokainy
Po odstawieniu amfetaminy i kokainy osoby uzależnione mogą doświadczyć objawów, takich jak: niemożność przeżywania pozytywnych uczuć, stany depresyjne, stany lękowe, rozdrażnienie i nerwowość, osłabienie organizmu, rozregulowanie rytmu snu, wzmożony apetyt.
W skrajnych przypadkach odstawienie substancji psychoaktywnych może prowadzić do wystąpienia padaczki lub zapaści.
Detoks narkotykowy: Dla kogo?
Odstawienie substancji psychoaktywnych niesie za sobą poważne powikłania. Dlatego detoksykacji organizmu nie należy przeprowadzać na własną rękę. Specjalistyczne wsparcie medyczne odgrywa bardzo ważną rolę w skutecznym i bezpiecznym usuwaniu toksyn z organizmu, i jednocześnie zapewnia niezbędne wsparcie w zwalczaniu objawów głodu narkotykowego.
Detoks narkotykowy to procedura medyczna, z której w pierwszej kolejności powinny skorzystać osoby przejawiające tendencje do popadania w ciągi narkotykowe. Procedura jest również korzystna dla osób, które po samodzielnym wyjściu z ciągu obserwują u siebie narastający głód narkotykowy.
Czy pomyślne przejście detoksu kończy leczenie?
W tym miejscu na podkreślenie zasługuje fakt, iż detoks narkotykowy nie jest formą terapii i nie leczy uzależnień. Celem procedury jest wyłącznie oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie mu naturalnej równowagi metabolicznej.
Pacjenci po zakończonym detoksie powinni udać się na leczenie. Terapię uzależnień można podjąć w tej samej placówce, w której przeprowadzono detoks lub w innym ośrodku leczenia uzależnień. Wybierając placówkę należy zwrócić uwagę na jej specjalizację. Nie każdy ośrodek uzależnień specjalizuje się w leczeniu narkomanii. Wyspecjalizowane ośrodki zapewniają swoim podopiecznym fachową opiekę medyczną i psychologiczną. Ich zadaniem jest wsparcie pacjenta w najtrudniejszym okresie następującym po odstawieniu substancji odurzających i przygotowanie do dalszej terapii.
Zapewniamy odtrucie narkotykowe w Krakowie.
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.