Odtrucie alkoholowe – Co to jest, dla kogo i na czym polega detoks alkoholowy?
Spis treści
Detoks alkoholowy: Pierwszy krok do trzeźwości
Ciąg alkoholowy może trwać kilka dni lub kilka tygodni. W tym czasie osoba uzależniona spożywa alkohol praktycznie bez przerwy, nie dając organizmowi szans na oczyszczenie z toksyn i odbudowę równowagi gospodarki jonowo-elektrolitowej. Związki zawarte w alkoholu biorą udział w metabolizmie, dlatego gwałtowne odstawienie substancji odurzających powoduje nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego. Zespół abstynencyjny jest odpowiedzią organizmu na głód biochemiczny, a jego objawy niejednokrotnie wydłużają okres ciągu alkoholowego.
Detoks alkoholowy to proces polegający na oczyszczeniu organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu etylowego. Zabieg ma również na celu uzupełnienie elektrolitów, soli mineralnych i witamin, co skutkuje przywróceniem równowagi metabolicznej w organizmie i złagodzeniem objawów zespołu abstynencyjnego.
Na czym polega odtrucie alkoholowe?
Detox alkoholowy jest procedurą medyczną. Zabieg przeprowadza się w szpitalach, wyspecjalizowanych ośrodkach odwykowych, a coraz częściej także w domach pacjentów. Polega na dożylnym podaniu elektrolitów, soli mineralnych i witamin. Kroplówki pozwalają na samoistne usunięcie z krwioobiegu osoby uzależnionej pozostałości toksyn, w efekcie czego możliwe jest przerwanie ciągu alkoholowego, przy jednoczesnym złagodzeniu fizycznych i psychicznych skutków gwałtownego odstawienia alkoholu.
Pacjentom podczas detoksu podaje się:
- witaminy B1,
- magnez,
- potas.
Jednocześnie w celu zniwelowania skutków zespołu abstynencyjnego lekarz prowadzący może zalecić podawanie środków farmaceutycznych. Najczęściej są to leki przeciwbólowe, nasenne i uspokajające. Często terapię wspiera się farmaceutykami z grupy benzodiazepin. Odtrucie alkoholowe przebiega pod stałym nadzorem lekarskim. Lekarz przeprowadza badania krwi oraz inne testy, które pozwalają kontrolować przebieg detoksykacji organizmu.
Czemu służy detoks?
Osoby uzależnione często relatywnie dobrze radzą sobie z samodzielnym wychodzeniem z ciągów alkoholowych. Jest to jednak proces długotrwały, nierzadko potknięcie na wyboistej drodze ku odzyskaniu trzeźwości prowadzi do wydłużenia ciągu i powrotu do niekontrolowanego picia przez kolejne dni, czy nawet tygodnie. Dodatkowo, samodzielnej detoksykacji organizmu towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów fizycznych i psychicznych. Dlatego coraz większa liczba osób samodzielnie podejmuje decyzję o wspomaganym odtruciu alkoholowym, którego główne cele to:
- skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego,
- złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków abstynencji,
- przywrócenie równowagi jonowo-elektrolitowej organizmu,
- stworzenie warunków sprzyjających podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia.
Ile trwa odtruwanie alkoholowe?
Zgodnie z kryterium przyjętym przez NFZ detoks alkoholowy czy też odtruwanie alkoholowe powinno trwać minimum od 7 do 10 dni. Najcięższe objawy odstawienia zwykle pojawiają się w ciągu pierwszych 24-48 godzin od przerwania ciągu alkoholowego. Obejmują one m.in. drżenie rąk, pocenie się, bóle głowy, nudności, wymioty, bezsenność, a w cięższych przypadkach nawet drgawki, halucynacje czy delirium tremens.
W sytuacji, w której choroba alkoholowa nie jest zaawansowana odtruwanie alkoholowe zazwyczaj trwa krócej – do 7 dni. W przypadkach, w których występuje delirium tremens proces odtruwania organizmu może trwać znacznie dłużej i wymagać intensywnej opieki medycznej.
Czy możliwy jest szybki detox alkoholowy?
Dokładny czas detoksykacji organizmu jest uzależniony do wielu czynników, m.in. stopnia zaawansowania choroby alkoholowej, poziomu toksyn we krwi oraz ogólnego stanu fizycznego i psychicznego osoby poddającej się odtruciu alkoholowemu. Na przebieg odtrucia wpływają również parametry takie jak wiek czy masa ciała. Uwzględniając powyższe zmienne lekarz prowadzący proces odtrucia organizmu dostosowuje czas detoxu indywidualnie do każdego pacjenta.
Czy to oznacza, że szybki detox alkoholowy nie jest możliwy?
Pojęcie „szybki” to pojęcie względne. Tak czy inaczej, nie należy spodziewać się pełnego oczyszczenia organizmu z substancji szkodliwych w przeciągu zaledwie jednego dnia. Ten proces wymaga czasu i musi być przeprowadzany stopniowo. Dlatego detoks alkoholowy warto przeprowadzać we współpracy z doświadczonym personelem medycznym. Takie wsparcie oferują m.in. ośrodki leczenia uzależnień. Odtruwanie alkoholowe w ośrodku leczenia uzależnień obejmuje nie tylko zarządzanie objawami zespołu odstawienia, ale także wsparcie psychologiczne i terapię, których celem jest pomoc pacjentowi w długoterminowym zachowaniu abstynencji.
Odtrucie alkoholowe: Dla kogo?
Jak już wspomnieliśmy gros osób uzależnionych potrafi samodzielnie wyjść z ciągu alkoholowego i zachować stan trzeźwości lub kontrolować spożycie alkoholu przez relatywnie długi czas. Osoby te dobrowolnie nie zgłaszają się do ośrodków czy przychodni lekarskich w poszukiwaniu wsparcia w detoksykacji organizmu. Dla kogo w takim razie jest detoks alkoholowy?
Detoks to usługa medyczna, z której może skorzystać każda osoba uzależniona będąca w ciągu alkoholowym i chcąca go przerwać. Usługa jest dostępna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ oraz jako świadczenie prywatne. Odtrucie alkoholowe jest kierowane przede wszystkim do osób, u których w reakcji na ciągi alkoholowe pojawiły się objawy zespołu abstynencyjnego. Odtrucie alkoholowe w Krakowie wykonasz w naszym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień.
Jakie są objawy zespołu abstynencyjnego? Czy naprawdę są aż tak dotkliwe?
Długotrwałe spożywanie substancji uzależniającej, w tym przypadku alkoholu prowadzi do zmian na poziomie procesów metabolicznych organizmu. Zmiany te są źródłem bardzo nieprzyjemnych dolegliwości.
Najpierw pojawiają się objawy fizyczne:
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
- uderzenia potów,
- nudności i wymioty,
- biegunki.
W kolejnej fazie zespołu abstynencyjnego do objawów fizycznych dołączają symptomy psychiczne:
- rozdrażnienie,
- zaburzenia w rytmie serca,
- napady lękowe,
- napady agresji,
- omamy.
Objawy ustępują wraz z powrotem gospodarki jonowo-elektrolitowej organizmu do równowagi. To wymaga czasu, dlatego tak ważnym jest, aby niwelować objawy zespołu abstynencyjnego poprzez detoks, zanim te spowodują powrót do picia.
Czy detox alkoholowy leczy chorobę alkoholową?
Detoksykacja organizmu nie leczy choroby alkoholowej. Pozwala za to wzmocnić organizm, złagodzić skutki odstawienia napojów alkoholowych i przygotować pacjenta do dalszej terapii. To terapia pozwala na przepracowanie problemów będących głównymi przyczynami choroby i nauczenie się życia w trzeźwości.
Gdzie szukać pomocy w ciągu alkoholowym?
Detoks należy przeprowadzić pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza i doświadczonego personelu medycznego. Osoba uzależniona w ciągu alkoholowym może uzyskać fachową pomoc w placówkach służby zdrowia – leczenie refundowane przez NFZ – oraz prywatnych ośrodkach terapii uzależnień. Osobom, którym zależy na jak najszybszym detoksie i rozpoczęciu terapii alkoholowej polecamy skorzystanie z oferty placówek prywatnych, takich jak ośrodek Alko VIP. Mając świadomość jak trudna jest to decyzja zapewniamy możliwość rozpoczęcia terapii praktycznie od ręki, o dowolnej porze dnia i nocy. Tym samym, unikamy sytuacji, w której nasi pacjenci rezygnują z terapii w oczekiwaniu na miejsce w ośrodku lub też ich stan zdrowia się drastycznie pogarsza w rezultacie nawracających ciągów alkoholowych.
AlkoVip – Terapia uzależnień w Krakowie.
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.