Uzależnienie mieszane od alkoholu i hazardu

Uzależnienie mieszane, wcześniej nazywane krzyżowym bardzo często utożsamiane jest z jednoczesnym uzależnieniem nie od jednej, ale od dwóch czy nawet kilku różnych substancji psychoaktywnych. Tymczasem, czynnikami uzależniającymi w uzależnieniu mieszanym nie muszą być wyłącznie substancje psychoaktywne. Bardzo popularnym przykładem uzależnienia mieszanego jest uzależnienie od alkoholu i hazardu czyli uzależnienie behawioralne, polegające na niekonstruktywnych zachowaniach bądź czynnościach. Skąd się bierze? Czy to hazardzista przejawia tendencje do popadania w alkoholizm, czy alkoholik szuka pocieszenia w hazardzie? Jak i gdzie leczyć uzależnienie mieszane?

Diagnozowanie uzależnienia mieszanego

Pacjenci często uważają za swoje główne uzależnienie to, które wyrządziło w ich życiu najwięcej szkód, a nie to, które pojawiło się jako pierwsze. W praktyce, prowadzi to do sytuacji, w której wiele osób uzależnionych od alkoholu i patologicznego grania uważa, za swoje główne uzależnienie hazard, podczas gdy kolejność jest odwrotna. Praktyka terapeutyczna pokazuje, że znacznie częściej uzależnienie od alkoholu pociąga za sobą potrzebę patologicznego grania, a nie odwrotnie, ale oczywiście to nie jest reguła czy zasada. Dlaczego zdiagnozowanie głównego uzależnienia jest tak ważne? Czy bez tego procesu można rozpocząć skuteczną terapię?

Skuteczna terapia uzależnień mieszanych wymaga prawidłowej identyfikacji podłoża problemu pacjenta. Wielu pacjentów zgłaszających się do terapeuty z powodu problemów z hazardem nie zdaje sobie sprawy, ze swojego równoczesnego uzależnienia od alkoholu. Uświadomienie następuje w trakcie terapii i w pewnym sensie wyznacza jej tory. Nie jesteśmy w stanie skutecznie wyleczyć uzależnienia pochodnego nie poddając wpierw terapii uzależnienia głównego. To uzależnienie główne skłania pacjenta do sięgania po inne środki uzależniające, niezależnie od tego czy są to substancje psychoaktywne czy gra hazardowa, czy uzależnienie od gier komputerowych.

Skąd się biorą uzależnienia mieszane?

Uzależnienia mieszane – w wielu pozycjach z zakresu literatury przedmiotu wciąż możemy znaleźć pojęcie uzależnienia krzyżowego – wynikają z faktu, że uzależnienia wzajemnie się zastępują, jedne przechodzą w drugie. Co to oznacza?

Zachowana abstynencja od czynnika uzależniającego pozwala pacjentowi zachować trzeźwość oraz podejmować w pełni świadome decyzje dotyczące swojego życia prywatnego i zawodowego. W przypadku pacjentów borykających się z uzależnieniem krzyżowym abstynencja jest stanem pozornym. Mimo jej zachowania pacjenci nie rozbrajają mechanizmów uzależnienia i nie zdrowieją. Zamiast tego znajdują inne chore, nałogowe zachowania. Można zatem powiedzieć, że uzależnienie alkoholika od hazardu jest pochodną braku umiejętności radzenia sobie z mechanizmami uzależnienia, przy jednoczesnej woli zachowania abstynencji od alkoholu sensu stricte.

Jak leczy się mieszane uzależnienie od alkoholu i hazardu?

W leczeniu uzależnienia od hazardu stosuje się bardzo podobne metody pracy z pacjentem, jak w przypadku leczenia innych uzależnień. Terapia polega na uczestnictwie w programie psychoterapii uzależnień, przy czym każda osoba uzależniona jest traktowana indywidualnie, zgodnie ze specyfiką swojego uzależnienia. Dodatkowo osoby uzależnione od alkoholu i hazardu mogą uczestniczyć w mitingach dedykowanych grup wsparcia. Niestety wciąż niewielki odsetek hazardzistów zgłasza się po profesjonalną pomoc, w związku z czym rzadko powstają grupy terapeutyczne skierowane wyłącznie do osób borykających się z problemem patologicznego grania.

 

0 TERAPEUTÓW
0 WOLNE MIEJSCA
0 TERAPIE
0 DETOKSY