Narkomania

Czym jest narkomania?

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurzenie) oraz „mania” (szaleństwo). Terminem tym określa się postępującą chorobę, której podłożem jest uzależnienie od środków odurzających zawartych w narkotykach. Narkomania prowadzi do zatrucia organizmu, powoduje jego stopniowe wyniszczenie, a w konsekwencji staje się przyczyną śmierci. Narkomania to powszechnie znane uzależnienie od narkotyków, czyli substancji, które mają wpływ na czynności mózgu. Narkomania charakteryzuje się tak zwanym głodem narkotycznym, czyli fizycznym cierpieniem spowodowanym odstawieniem substancji, który prowadzi do zdobycia narkotyku za wszelką cenę.

Leczenie narkomanii

Proces wychodzenia z nałogu zawsze wymaga zaangażowania pacjenta, czasu i samozaparcia. Dlatego warto sobie pomóc i postawić na leczenie narkomanii w profesjonalnym ośrodku, pod okiem specjalistów mających wieloletnie doświadczenie z różnymi pacjentami. Ponieważ narkomania jest groźna dla zdrowia, a wielokrotnie także i życia, terapia narkotykowa powinna odbywać się we współpracy z lekarzem i terapeutą. Takie wsparcie zapewnia Nasz Ośrodek w Krakowie.

uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków – objawy

Uzależnienie od narkotyków, określane także jako narkomania, daje charakterystyczne objawy, które są w stanie zauważyć znajomi czy rodzina. Zazwyczaj nałóg zaczyna się niewinnie – od chęci spróbowania czegoś nowego lub namowy kolegów. Z czasem jednak uzależnienie się nasila i wywołuje określone skutki, jak:

 • konieczność sięgania po coraz większe dawki substancji uzależniających,
 • utrata kontroli nad ilością przyjmowanych narkotyków
 • zdobywanie za wszelką cenę pieniędzy na narkotyki
 • objawy zespołu abstynencyjnego, takie jak nerwowość, majaczenie, agresja, otępienie

Fazy uzależnienia od narkotyków

Wyróżnia się 4 podstawowe fazy uzależnienia narkotykowego:

 • eksperymentowanie
 • przyjmowanie okazjonalne
 • nawyk
 • uzależnienie

Eksperymentowanie z narkotykami może prowadzić do sięgania po kolejne dawki. Faza przyjmowania okazjonalnego może doprowadzić do nawyku. Na tym etapie osoba zażywająca narkotyk czuje potrzebę kolejnego sięgnięcia po konkretną substancję uzależniającą, ale może pokonać ten przymus. Uzależnienie to faza, kiedy fizyczne i psychiczne objawy zespołu abstynencyjnego nie pozwalają samodzielnie pokonać nałogu.

Leczenie narkomanii – jak je rozpocząć?

Pierwszym krokiem umożliwiającym leczenie narkomanii jest uświadomienie sobie problemu, z którym się zmagamy. Dopóki uzależniony udaje, że może prawidłowo funkcjonować i nie jest chory, nie podejmie walki o zdrowie. Wystąpienie symptomów zespołu abstynencyjnego powinno być sygnałem ostrzegawczym – to wystarczający powód, by zgłosić się na leczenie uzależnienia od narkotyków prowadzone przez ośrodek leczenia narkomanii. Specjaliści oferują profesjonalną pomoc dla narkomanów: stawiają diagnozę, opracowują plan leczenia, zapewniają wsparcie psychiczne oraz leki konieczne przy łagodzeniu objawów głodu narkotykowego.

Leczenie uzależnienia od narkotyków, w tym od marihuany, to proces wymagający wytrwałości i silnej woli samego pacjenta – bez jego współpracy terapia narkotykowa nie przyniesie oczekiwanych skutków. Leczenie narkomanii dostosowane jest indywidualnie do danego pacjenta – jego historii choroby, stopnia uzależnienia, rodzaju przyjmowanych substancji oraz kondycji fizycznej i psychicznej. Innej pomocy wymagają pacjenci, których organizm został wyniszczony przez toksyczne substancje, a innej osoby, które uświadomiły sobie skalę problemu na wczesnym etapie uzależnienia.

Nasz ośrodek pomaga w zwalczaniu uzależnień od takich narkotyków jak m.in.:

 • Marihuana
 • Amfetamina
 • Heroina
 • Kokaina
 • Dopalacze oraz innego rodzaju substancje zmieniające świadomość
0 TERAPEUTÓW
0 WOLNE MIEJSCA
0 ODBYTE TERAPIE
0 WYKONANE DETOKSY

Zażywanie narkotyków w każdej ilości prowadzi do degradacji narządów wewnętrznych i upośledza prawidłowe funkcjonowanie organizmu a także psychiki.

Oferta detoksu polekowego skierowana jest do osób, które nadużywają środków przeciwbólowych, nasennych, antydepresantów.

Nadmierne picie prowadzi do zmian w psychice oraz wyniszcza organizm.