Alkoholizm

Wszystko co musisz wiedzieć o chorobie alkoholowej

„Choroba alkoholowa”, „Uzależnienie od alkoholu”, „Alkoholizm” – wszystkie te nazwy odnoszą się do jednej jednostki chorobowej, która objawia się okresowym piciem alkoholu w celu doznawania jego działania psychicznego, a także dla uniknięcia złego samopoczucia powodowanego zespołem odstawiennym. Jak walczyć z chorobą alkoholową? Czy leczenie alkoholizmu może być skuteczne? Gdzie szukać pomocy w walce z nałogiem?

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu to skomplikowany, długotrwały i złożony proces. Terapia alkoholowa znana również jako terapia antyalkoholowa może przebiegać w dwojaki sposób – w wariancie dziennym, ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Dzienne bądź ambulatoryjne leczenie alkoholizmu to terapia prowadzona w miejscu zamieszania pacjenta, często polegająca na uczestnictwie w spotkaniach grupowych i terapii indywidualnej. Terapia stacjonarna to forma leczenia w ośrodku zamkniętym, z dala od bliskich i otoczenia przypominającego o nałogu. W rezultacie, w wielu przypadkach stacjonarne leczenie alkoholizmu przynosi lepsze efekty niż terapia dzienna czy ambulatoryjna.

leczenie alkoholizmu

Podczas gdy terapia dzienna lub ambulatoryjna dobrze sprawdza się w przypadku pacjentów o silnej motywacji do leczenia i wsparciu bliskich, o tyle terapia alkoholowa stacjonarna to szansa na powrót do normalnego życia dla wielu osób, które w warunkach domowych nie są w stanie zachować trzeźwości na początkowych etapach leczenia, co znacząco utrudnia terapię i zmniejsza szanse na trwałe wyzdrowienie.

Niezależnie od tego, jakie leczenie postanowimy wybrać należy mieć świadomość, że alkoholizm jest chorobą trudną, a skuteczna terapia alkoholowa wymaga czasu. Nie istnieje żadne lekarstwo w formie farmakologicznej, które w cudowny sposób spowodowałoby wyzdrowienie. Jedyną skuteczną metodą zatrzymania każdego uzależnienia jest psychoterapia. Ponadto żadna ekspresowa terapia antyalkoholowa, nie spowoduje wyleczenia, tutaj potrzebny jest czas, cierpliwość i motywacja do zmiany.

Dlaczego terapia alkoholowa jest ważna?

Leczenie w przypadku nałogów takich jak alkoholizm ma fundamentalne znaczenie dla jakości życia i stanu zdrowia osób uzależnionych. Istotą choroby alkoholowej jest trwałe psychiczne i fizyczne uzależnienie od środka odurzającego. Uzależnienie psychiczne odzwierciedla się w potrzebie spożywania alkoholu dla poprawy samopoczucia. Osoba uzależniona reguluje swoje emocje i uczucia za pomocą substancji. Uzależnienie fizyczne objawia się wzrostem tolerancji na alkohol, utratą kontroli nad wypijanym alkoholem oraz zanikami pamięci skorelowanymi z częstymi i długotrwałymi ciągami alkoholowymi, którym bardzo często towarzyszą straty zdrowotne. Jednocześnie alkoholizm jest definiowany jako choroba pierwotna, co oznacza, że stanowi podłoże dla wielu innych jednostek chorobowych. Należy przy tym pamiętać, że alkoholizm jest chorobą śmiertelną. Nieleczone uzależnienie od alkoholu nieuchronnie prowadzi do śmierci osoby uzależnionej, poprzez m.in.: marskość wątroby, wyniszczenie organizmu, problemy z nadciśnieniem i wiele innych. Niestety choroba alkoholowa bardzo często traktowana jest w kategoriach moralnych, w związku z czym przez długi czas nie jest leczona, co działa tylko i wyłącznie na niekorzyść osoby uzależnionej.

Leczenie alkoholizmu – Kraków

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień AlkoVIP działający na terenie Krakowa oferuje terapie alkoholowe dostępne w wariancie dziennym, ambulatoryjnym i stacjonarnym. Dzienne i ambulatoryjne leczenie alkoholizmu kierujemy przede wszystkim do osób na początkowych etapach choroby. W przypadku osób, u których uzależnienie jest już silne polecamy przede wszystkim terapię stacjonarną, która jest profesjonalnym detoksem czyli odtruciem organizmu z wszelkich toksyn za pomocą wlewów dożylnych oraz leków zmniejszających alkoholowy zespół odstawienny / abstynencyjny. Nasz ośrodek to komfortowe i bezpieczne miejsce, w którym możecie Państwo poddać się kompleksowemu leczeniu choroby alkoholowej począwszy do detoksu, skończywszy na wybranej formie terapii uzależnień. To, co wyróżnia nas na tle innych ośrodków leczenia to przede wszystkim dostępność terapii 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu oraz możliwość skorzystania z usług transportowych. Do dyspozycji naszych Pacjentów oddajemy komfortowy, nieoznakowany samochód, który odbierze Państwa z domu i zabierze bezpośrednio do ośrodka, niezależnie od pory dnia i nocy. Nasi kierowcy to osoby niezwykle dyskretne, o wysokiej kulturze osobistej i kompetencjach zawodowych.

Pacjentów zainteresowanych rozpoczęciem terapii w naszej placówce zachęcamy do kontaktu. Czekamy na Państwa telefony i maile. Osoby chcące skorzystać z niezależnych form transportu zapraszamy bezpośrednio do siedziby AlkoVIP. Całodobowa recepcja przyjmie Państwa bez względu na porę. Z naszą pomocą terapię antyalkoholową będziecie mogli Państwo rozpocząć w najbardziej dogodnym dla siebie momencie, co nie pozostaje bez znaczenia dla skuteczności leczenia nałogu.

ADRES

ul.Witkowicka 74, Kraków
+48 510 720 833
+48 510 720 433
kontakt@alkovip.pl

24H NA DOBĘ

Możesz do nas zadzwonić, przyjechać, napisać o każdej porze dnia i nocy

DOWÓZ

Skutecznie, komfortowo, dyskretnie. Na terenie województwa małopolskiego dowieziemy Cię za darmo nieoznakowanym, komfortowym samochodem.

Pozostajemy do Twojej dyspozycji 24h na dobę

Zażywanie narkotyków w każdej ilości prowadzi do degradacji narządów wewnętrznych i upośledza prawidłowe funkcjonowanie organizmu a także psychiki.

Oferta detoksu polekowego skierowana jest do osób, które nadużywają środków przeciwbólowych, nasennych, antydepresantów.

Detoks, czyli inaczej odtrucie jest procesem, który polega na pozbyciu się z organizmu wszystkich toksyn i niebezpiecznych substancji oraz na wyłączeniu fizykochemicznego przymusu picia.