Objawy uzależnienia od alkoholu

Zastanawiasz się, czy bliska Ci osoba ma problem z nadużywaniem alkoholu? A może Ty sam obserwujesz u siebie niepokojące objawy?

Choroba alkoholowa może rozwijać się nawet latami, a jej pierwsze objawy często bywają niejednoznaczne i traktowane przez otoczenie jako pojedyncze incydenty. Dopiero z czasem, kiedy problem się nasila zaczyna być dostrzegany i prawidłowo interpretowany, nie tylko przez najbliższych osoby uzależnionej, ale również dalsze otoczenie. Jak rozpoznać objawy uzależnienia?

O zespole uzależnienia od alkoholu mówimy wówczas, gdy u osoby chorej występują jednocześnie przynajmniej trzy z ośmiu objawów:

 • Głód alkoholowy

  tzw. głód alkoholu lub głód alkoholowy objawiający się silną i natrętna potrzebą spożywania alkoholu,

 • Upośledzenie zdolności kontrolowania picia alkoholu

  prowadzące do trudności w unikaniu rozpoczęcia picia oraz trudności w zakończeniu picia lub kontrolowania spożycia do wcześniej założonego poziomu,

 • Spożywanie alkoholu w celu zapobiegania dolegliwościom wynikającym z alkoholowego zespołu abstynencyjnego

  osoba uzależniona sięga po alkohol, żeby nie odczuwać powyższych objawów, jednocześnie w swoim subiektywnym odczuciu jest przekonana, że to postępowanie jest skuteczne,

 • Objawy abstynencyjne

  odczuwanie objawów abstynencyjnych w postaci: drgawek i drżenia mięśni, nadciśnienia tętniczego, tachykardii, nudności, wymiotów, biegunek, zaburzeń snu, bezsenności, światłowstrętu, wysuszenia śluzówek, wzmożonej potliwości, drażliwego nastroju, obniżonego nastroju, odczuwania lęku

 • Zwiększona tolerancja alkoholu

  w wyniku której osoba uzależniona musi spożywać coraz większe dawki alkoholu w celu wywołania oczekiwanego efektu,

 • Zawężenie repertuaru zachowań

  związanych z piciem alkoholu

 • Zaniedbywanie przyjemności i zainteresowań

  postępujące zaniedbywanie przyjemności, zachowań i zainteresowań alternatywnych dla picia,

 • Spożywanie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości

  spożywanie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szczególnej szkodliwości i negatywnym wpływie na organizm.

Objawy choroby w praktyce

Początkowo osoba uzależniona spożywa alkohol wyłącznie w sytuacjach towarzyskich. To przynosi jej odprężenie i rozluźnienie, w związku z czym zaczyna szukać okazji do picia. Cały czas robi to jeszcze w kontekście towarzyskim. Coraz częściej mają jednak miejsce incydenty, w których rosnąca tolerancja alkoholu powoduje, że oczekiwany efekt rozluźnienia i odprężenia nie następuje. To rodzi pewnego rodzaju frustracje. Osoba uzależniona zaczyna namawiać swoich kompanów do dalszego picia i przyjmowania coraz większych dawek alkoholu, a kiedy ci nie chcą bywa nawet agresywna. Z czasem alkoholik odkrywa, że uczycie odprężenia i rozluźnienia nie jest wynikiem zakrapianych spotkań towarzyskich, a wyłącznie alkoholu. Zaczyna pić w samotności, już bez wyszukiwania okazji. Na tym etapie osoba uzależniona przejawia tendencje do popadania w ciągi alkoholowe, podczas których zdarzają się tzw. palimpsety (luki pamięciowe). Próby zaprzestania spożywania alkoholu prowadzą natomiast do odczuwania nieprzyjemnych objawów zespołu odstawiennego. Alkohol wpływa na życie prywatne i zawodowe osoby uzależnionej. W początkowych stadiach choroby osoba uzależniona czuje się winna, że z jej powodu rodzina cierpi, dlatego szuka dla swojego zachowania wymówki. Bywa, że staje się agresywna. Z czasem wymówki nie są już potrzebne, a agresja i narastające poczucie irytacji staję się nieodłącznym towarzyszem każdego dnia bez kieliszka. Dlatego też osoby uzależnione w zaawansowanym stadium uzależnienia często rozpoczynają dzień do „małego piwka” na poprawę samopoczucia. To przekłada się na niemożność utrzymania zatrudnienia, problemy finansowe, a także problemy zdrowotne wynikające z stałego zatruwania organizmu.

Warto pamiętać, że alkoholizm jest chorobą i jak każda choroba postępuje z czasem. Dlatego należy zwracać uwagę już na pierwsze symptomy choroby, gdyż wcześnie wykryta jest znacznie łatwiejsza do wyleczenia.

0 TERAPEUTÓW
0 WOLNE MIEJSCA
0 TERAPIE
0 DETOKSY