Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu?
Spis treści
Uzależnienia fizyczne i behawioralne prowadzą do szeregu negatywnych konsekwencji. Najczęściej profesjonalnej pomocy szukamy dopiero wówczas, gdy kryzys w rodzinie lub problemy w środowisku zawodowym są na tyle nasilone, iż przestajemy sobie sami z nimi radzić.
Objawy wskazujące na uzależnienie od hazardu jako pierwsi obserwują najbliżsi osoby uzależnionej. Zadają sobie wówczas pytanie, jak pomóc hazardziście? Czy jest to w ogóle możliwe? Oczywiście odpowiedzą na to pytanie jest terapia uzależnień. Zanim jednak osoba uzależniona przyzna się do problemu i zaakceptuje potrzebę pomocy z zewnątrz może minąć sporo czasu.
Jak pomóc hazardziście: Od czego zacząć?
Zanim zaczniesz rozmawiać z osobą uzależnioną i przekonywać ją do skorzystania z pomocy oferowanej przez publiczny lub prywatny ośrodek leczenia uzależnień musisz poznać specyfikę uzależnienia od hazardu. Wiedza pomoże Ci zarówno w zrozumieniu bliskiej osoby i jej zachowania, jak i przebiegu samej choroby. Rozumiejąc mechanizmy rządzące uzależnieniem o wiele łatwiej będzie Ci zrozumieć:
- trudne dla otoczenia emocje i zachowania,
- kłamstwa,
- wybuchy agresji,
- wykradanie pieniędzy lub zapożyczanie się u znajomych.
Zrozumienie powyższych kwestii w kontekście uzależnienia pozwala przestać oceniać osobę chorą w kategoriach etycznych, a to z koeli ułatwia komunikację i łagodzi konflikt, zwiększając tym samym szanse na dotarcie z do uzależnionego z pomocą.
W jeszcze lepszym zrozumieniu motywów stojących za postępowaniem osoby chorej pomaga zapoznanie się z poszczególnymi fazami rozwoju uzależnienia od hazardu. Fazy te charakteryzują się konkretnymi mechanizmami, które „uzasadniają” krzywdzące wobec rodziny działania osób chorych.
Kolejny krok: Samoświadomość
Trudno pomagać, kiedy samemu potrzebuje się pomocy. Rodzina osób uzależnionych od hazardu, kiedy trafia do gabinetu specjalisty, targana jest silnymi emocjami. To złość, a z drugiej strony poczucie winy. Warto wiedzieć o tym, że emocje osób bliskich charakteryzują się, podobnie jak uzależnienie, konkretnymi fazami. Pierwsza to faza wątpliwości, druga to faza stresu. Trzecia, a zarazem ostatnia, to faza wyczerpania. W fazie wyczerpania ujawniają się takie emocje i stany, jak bezradność, depresja, wściekłość. Tym są silniejsze, im gracz bardziej wymyka się spod kontroli.
Zrozumienie własnych emocji przez osobę bliską ma zapobiec ich eskalacji oraz pomóc w pracy nad nimi na możliwie jak najwcześniejszym etapie. Niestety, w wielu przypadkach dotarcie do fazy wyczerpania jest niezbędne do tego, żeby rodzina doszła do przełomowych wniosków, że tylko uzależniony odpowiada za swoje czyny.
Ostatni krok: Terapia
Faza wyczerpania jest przełomowo pod wieloma względami. Rodzina przestaje poczuwać do odpowiedzialności za czyny uzależnionego, a nierzadko zaczyna również poszukiwać pomocy w walce ze współuzależnieniem. Z drugiej strony, faza wyczerpania to moment, w którym sam uzależniony w końcu dostrzega i akceptuje swój problem, a co za tym idzie zaczyna korzystać z dostępnych form pomocy.
Jak zatem pomóc hazardziście? Najlepszą pomocą jest zyskanie kompetencji, które pomogą nam w zrozumieniu problemu i związanych z uzależnieniem negatywnych zachowań bliskiej nam osoby. Równocześnie możemy realizować formy aktywnej pomocy, która koncentruje się przede wszystkim na rozmowie, wsparciu i przekazywaniu wartościowych informacji dotyczących dostępnych form leczenia uzależnienia. W udzielaniu pomocy hazardziście niezwykle ważna jest cierpliwość. Nikt nie zmienia się z dnia na dzień, a rozpoznanie i akceptacja problemu jakim jest uzależnienie od gier na pieniądze wymaga czasu.
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.