Jak skończyć z hazardem? Jak się wyleczyć?
Spis treści

Uzależnienie od gier hazardowych należy do grupy uzależnień behawioralnych. Osoba uzależniona odczuwa niekontrolowaną potrzebę podejmowania określonych aktywności, w tym przypadku gry. Jednym z najbardziej niepokojących objawów wskazujących na rozwijające się uzależnienie od hazardu jest ciągła potrzeba przeżywania silnego napięcia, jaką osoba uzależniona realizuje grając o coraz wyższe stawki. Zarówno wygrana jak i przegrana w grze, motywuje uzależnionego do dalszej gry.
Uświadomienie sobie problemu i jego akceptacja rodzi pytania o to, jak poradzić sobie z hazardem? Jak uwolnić się od uzależnienia i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Odpowiedzią jest terapia uzależnień.
Hazard
Zanim odpowiemy na pytanie o to, jak wyleczyć się z hazardu, spróbujmy zdefiniować sam problem. Mianem hazardu określa się wszystkie gry o pieniądze lub inne dobra, w których o wyniku decyduje los. W grach hazardowych pojawia się określona stawka i możliwość wygranej, jednak nie decydują o niej ani Twoja wiedza, ani umiejętności. O wyniku gry każdorazowo decyduje przypadek.
Gry hazardowe wzbudzają dużo emocji. Przez wiele osób są traktowane jako forma rozrywki, sposób na odstresowanie się. Hazard może być realizowany w ramach różnych rodzajów. Wyróżniamy tu cztery podstawowe:
- rekreacyjny,
- rozrywkowy,
- problemowy,
- patologiczny.
Co istotne wszystkie rodzaje hazardu mogą prowadzić do uzależnienia. Wiele zależy w tym przypadku od predyspozycji danej jednostki oraz sytuacji, w jakiej się aktualnie znajduje.
Jak poradzić sobie z hazardem? Terapia dla hazardzisty
Podstawą skutecznego leczenia uzależnienia od hazardu jest gotowość pacjenta do podjęcia środków zaradczych. Tak długo, jak długo dana osoba wypiera problem lub go bagatelizuje podjęcie skutecznej terapii nie jest możliwe. Nie pomoże nam w tym przypadku, ani publiczny, ani prywatny ośrodek odwykowy.
Na terapię najczęściej zgłaszają się osoby, które przestały radzić sobie z negatywnymi konsekwencjami swojego uzależnienia. Podobnie jak inne uzależnienia, uzależnienie od gier hazardowych rozwija się stopniowo. Przez długi czas osoba uzależniona może być przekonana, iż w pełni kontroluje swoją grę i w dowolnie wybranym momencie jest w stanie odejść od przysłowiowego stołu. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Uzależnienie powstaje zanim zdajemy sobie z tego sprawę. Pierwszymi osobami, które obserwują niepokojące objawy są nasi najbliżsi. Jednak ich emocje, podobnie jak uzależnienie hazardzisty, jest zależne do fazy choroby, a na początku zazwyczaj towarzyszą im wątpliwości. Nie chcą oskarżać bliskiej sobie osoby o hazard, usprawiedliwiają coraz częstszą grę i coraz wyższe przegrane.
Hazard: Jak się uwolnić od zaburzeń zachowania?
Leczenie uzależnienia od hazardu w dużej mierze polega na szukaniu przez specjalistów przyczyn, które popychają osobę uzależnioną do gry. Na tym etapie pacjent poznaje neurologiczne i psychologiczne podłoże swojego problemu, co jest niezbędne do tego, aby rozpocząć wspólnie z terapeutą pracę nad zmianą myślenia, a w konsekwencji zachowania. W przypadku leczenia hazardu bardzo ważną rolę dogrywa nauka relacji społecznych oraz nauka radzenia sobie ze stresem. To stres bywa częstym czynnikiem popychającym nas do podejmowania aktywności związanych z podwyższeniem poziomu adrenaliny. Głównym celem tak opracowanej terapii jest zmiana niezdrowego zachowania hazardowego, która koncentruje się na nowym myśleniu o hazardzie. Jednocześnie osoba uzależniona zostaje wyposażona w narzędzia, dzięki którym powinna być w stanie poradzić sobie z problemami dnia codziennego bez uciekania w gry na pieniądze.
Uwolnić się od hazardu krok po kroku: Jak wyleczyć się z hazardu?
Najlepsze wyniki przynosi leczenie stacjonarne. Pozwala ono ograniczyć pokusy, a także czynniki, które determinują nałogową grę hazardową. Terapię rozpoczyna się zwyczajowo od diagnozy, na podstawie której terapeuta przygotowuje plan pracy z pacjentem i dobiera metody i techniki pracy terapeutycznej. Podczas leczenia wykorzystuje się różne metody, w tym terapię indywidualną i grupową. Pozwala to w sposób kompleksowy rozpocząć walkę z uzależnieniem. Istotnym elementem terapii jest również pomoc w układaniu planu spłaty długów i naprawy relacji z najbliższymi.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.