Jak postępować z osobą uzależnioną od hazardu?
Spis treści
Wartościowa komunikacja z hazardzistą wymaga choć elementarnego zrozumienia specyfiki uzależnienia od hazardu, które jest uzależnieniem behawioralnym. Osoby cierpiące z powodu uzależnień behawioralnych odczuwają niekontrolowaną potrzebę podejmowania pewnych działań czy aktywności. W przypadku gier na pieniądze potrzeba ta może być dodatkowo wzmacniania chęcią odegrania się i odzyskania przegranych wcześniej pieniędzy. Jak w takim razie postępować z hazardzistą? Jak z nim rozmawiać?
W poniższym artykule przedstawiamy wskazówki dla rodzin osób uzależnionych, których celem jest usprawnienie wzajemnej komunikacji i stworzenie przestrzeni do rozmowy o podjęciu leczenia.
Uzależnienie wymaga fachowej pomocy
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z uzależnieniem fizycznym czy behawioralnym, powinniśmy pamiętać o tym, że terapia uzależnień jest jedynym skutecznym narzędziem leczenia. Może być ona realizowana przez publiczny lub prywatny ośrodek leczenia uzależnień i przyjąć postać terapii indywidualnej lub grupowej. Tak czy inaczej, bez podjęcia leczenia osoba uzależniona nie ma praktycznie żadnych szans na wyjście z nałogu. Warto o tym pamiętać i starać się poruszać ten temat w komunikacji z uzależnionym.
Przekazywanie pomocnych informacji, w tym informacji dotyczących dostępnych form leczenia uzależnień, stanowi jeden z istotnych elementów sprawnej komunikacji, które należy uwzględniać w rozmowach z osobą uzależnioną, nawet jeśli wydaje nam się, że osoba uzależniona nie przyjmuje ich do wiadomości.
Jak rozmawiać z hazardzistą? Praktyczne porady
W obliczu czegoś tak destruktywnego jak uzależnienie od hazardu bliskiej nam osoby trudno zachować spokój i rzeczowość komunikacji. A to jedne z najważniejszych cech, którymi powinno się charakteryzować Twoje stanowisko w rozmowie z osobą uzależnioną.
Komunikuj się w pierwszej osobie…
Mówiąc o uzależnieniu koncentruj się na konkretnych przykładach tego, jak hazard wpływa na Ciebie. Mówiąc o faktach i uczuciach używaj pierwszej osoby. Zamiast zwrotów ogólnych, takich jak „Twoje długi hazardowe są przerażające” korzystaj z bezpośrednich form „Przerażają mnie Twoje długi hazardowe” lub „Przeraża mnie to, jakie mamy długi z powodu Twojego uzależnienia od hazardu”. Rozmowa oparta na ogólnikach stwarza przestrzeń do ignorowania przykładów negatywnego wpływu hazardu na związek, rodzinę, sytuację życiową. Przykłady formułowane w pierwszej osobie znacznie trudniej zbagatelizować.
Zachowaj spokój i nie uciekaj się do gróźb bez pokrycia…
Rozmawiając z osobą uzależnioną należy zachować spokój. Oskarżanie, pouczanie i moralizowanie donikąd Was nie zaprowadzi. Podobnie jak groźby bez pokrycia. Nie groź odejściem, jeśli nie masz takiego faktycznego zamiaru lub w danym momencie nie pozwalają Ci na to Twoje zasoby emocjonalne, finansowe czy inne. Jeśli korzystasz z grup wsparcia lub pomocy dla rodzin osób uzależnionych oferowanej przez ośrodki leczenia uzależnień, nie bój się o tym mówić. Powiedz osobie uzależnionej, że otrzymujesz wsparcie dla siebie.
Przygotuj się do rozmowy…
Przed podjęciem tematu uzależnienia od hazardu i jego leczenia, przygotuj się do takiej rozmowy. Dowiedz się, który z pobliskich ośrodków oferuję terapię dla hazardzistów i w jakiej formie. Przekaż te informacje osobie uzależnionej razem z zapewnieniem o swoim wsparciu. Pamiętaj, aby mówić szczerze.
Zachowaj cierpliwość…
Każda zmiana wymaga czasu. Nie oczekuj, że dana osoba natychmiast przyzna się do problemu z uzależnieniem lub zaakceptuję potrzebę uzyskania pomocy. Postępuj powoli, nienachalnie. Pielęgnuj każdy symptom zmiany. W swojej argumentacji odnoś się do tego, jak pozytywna zmiana – podjęcie leczenia, podjęcie zatrudnienia – wpłynie na dynamikę rodziny i panującą w domu atmosferę.
Nie bój się mówić o swoich emocjach i odczuciach…
W obliczu uzależnienia bliskiej nam osoby często przestajemy mówić o swoich emocjach. Koncentrujemy się na emocjach osoby uzależnionej i powodach jej uzależnienia. To błąd. W komunikacji z uzależnionym należy zwracać uwagę na emocje i odczucia, jakich doświadczamy z powodu uzależnienia i jakich doświadczają pozostali członkowie rodziny.
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.