Jak postępować z seksoholikiem? Jak z nim rozmawiać?
Spis treści
W erze cyfrowej, kiedy dostęp do treści dla dorosłych jest na wyciągnięcie ręki a relacje międzyludzkie ulegają dynamicznym przemianom, tematyka uzależnień seksualnych nabiera szczególnego znaczenia.
Seksoholizm, choć mniej dyskutowany publicznie niż inne formy uzależnień, stanowi poważne wyzwanie zarówno dla osób nim dotkniętych, jak i ich bliskich. To skomplikowane i wielowymiarowe zaburzenie, które wpływa nie tylko na sferę seksualną, ale też na całe życie jednostki, nierzadko prowadząc do kryzysów w relacjach i pracy oraz degradacji zdrowia. Jak postępować z seksoholikiem? Jak mu pomóc? Jak żyć z nim pod jednym dachem?
Seksoholizm
Seksoholizm to przewlekłe i postępujące zaburzenie charakteryzujące się kompulsywnym i obsesyjnym poszukiwaniem aktywności seksualnych lub chronicznym, nadmiernym zainteresowaniem i zaangażowaniem w myśli i zachowania seksualne. Osoby dotknięte seksoholizmem często podejmują aktywności seksualne w odpowiedzi na stres, lęk czy inne uczucia, zamiast dla osiągnięcia satysfakcji. To może prowadzić do dysfunkcji w relacjach i poczucia winy czy wstydu.
Objawy uzależnienia od seksu
Lista objawów i zachowań charakterystycznych dla uzależnienia od seksu jest bardzo długa. Obejmuje m.in.:
- kompulsywne zachowania seksualne,
- poszukiwanie coraz bardziej ekstremalnych doznań,
- utratę kontroli nad podejmowanymi aktywnościami,
- natrętne myśli o seksie,
- zaniedbywanie obowiązków i zobowiązań w sferze rodzinnej, zawodowej i towarzyskiej,
- problemy w relacjach,
- podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych,
- częste zmiany partnerów seksualnych,
- wykorzystywanie seksu jako mechanizmu radzenia sobie ze stresem, negatywnymi emocjami, presją,
- poczucie wstydu i winy,
- unikanie prawdy i ukrywanie aktywności seksualnych przed otoczeniem.
Jak żyć z seksoholikiem?
Życie z seksoholikiem jest trudne, ale z odpowiednimi narzędziami, wsparciem i zrozumieniem, możliwe jest budowanie zdrowej, wzajemnie satysfakcjonującej relacji. W tym celu warto:
- edukować się: zrozumienie seksoholizmu jako choroby jest kluczowe w nawiązaniu empatycznego podejścia do partnera oraz w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących relacji,
- komunikować się: wyrażanie uczuć i obaw w sposób jasny i zrozumiały dla partnera to podstawa efektywnej komunikacji,
-
- ustalić granice: w relacji z osobą uzależnioną niezbędne jest ustalenie tego, co jest dla nas akceptowalne, a co nie i konsekwentne egzekwowanie tych granic,
- dbać o siebie i swój dobrostan: życie z seksoholikiem może być bardzo trudne, dlatego należ dbać o zdrowie emocjonalne, fizyczne i psychiczne, z pomocą w tym przypadku przychodzą terapeuci oraz grupy wsparcia dla partnerów osób uzależnionych,
- unikać winy: seksoholizm jest chorobą, a nie świadomym wyborem jednostki, jako partner osoby uzależnionej nie powinieneś szukać winy w sobie,
- zrozumieć ryzyko: seksoholizm może prowadzić do ryzykownych zachowań, takich jak niebezpieczne praktyki seksualne czy przygodny seks z nieznajomymi, dlatego ważne jest dbanie o zdrowie i regularne badanie się w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową,
- przygotować się na trudne chwile: nawroty są częścią procesu zdrowienia z każdego uzależnienia, ważne jest, aby wiedzieć jakie kroki podjąć w przypadku, kiedy nastąpią.
Uczucia seksoholika
Wbrew powszechnemu przekonaniu uczucia seksoholika są złożone i wielowymiarowe, a ich charakter może się różnić zależnie od jednostki i etapu uzależnienia. Niemniej jednak istnieje wiele uczuć i emocji, które są wspólne dla seksoholików. To przede wszystkim:
- pociąg i obsesja,
- euforia,
- wstyd i poczucie winy,
- samotność,
- bezradność,
- samokrytycyzm,
- lęk,
- zaprzeczenie,
- pustka,
- frustracja.
Rozumienie tych uczuć jest kluczem do wsparcia seksoholika w procesie leczenia i zdrowienia. Empatia, cierpliwość i otwartość są niezbędne dla tych, którzy chcą pomóc osobie borykającej się z tym uzależnieniem.
Jak postępować z seksoholikiem?
Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, postępowanie z seksoholikiem wymaga zrozumienia, empatii i wsparcia, ale także stanowczości w nakierowywaniu na odpowiednie formy leczenia. Bardzo ważna jest w tym przypadku rozmowa, która często stanowi pierwszy krok do tego, aby uzależniony przyznał, że ma problem i rozpoczął leczenie seksoholizmu w dedykowanej placówce. Jak rozmawiać z seksoholikiem? Jak mu pomóc?
Rozmowa z seksoholikiem
Rozmowa z seksoholikiem może być wyzwaniem. Istnieją jednak pewne wskazówki, które mogą pomóc w nawiązaniu skutecznego i wspierającego dialogu. Przygotowując się do rozmowy z osobą uzależnioną:
- Stwórz bezpieczne środowisko: Upewnij się, że Twój partner czuje się komfortowo i wie, że rozmowa ma na celu pomoc, a nie ocenę czy krytykę.
- Bądź aktywnym słuchaczem: Słuchaj uważnie tego, co Twój partner ma do powiedzenia. Unikaj przerywania i dawania rad, o które nie zostałeś poproszony.
- Unikaj osądzania: Wiele osób borykających się z seksoholizmem już doświadcza wewnętrznego wstydu i poczucia winy. Ocenianie może jedynie pogłębić te odczucia i zniechęcić do otwartego wyrażania swoich myśli i uczuć.
- Wyrażaj swoje uczucia spokojnie: Jeśli masz obawy czy frustracje związane z zachowaniem Twojego partner, wyrażaj je w sposób konstruktywny i nienapastliwy, korzystając z komunikacji opartej na “ja”, np. “Martwię się o ciebie, kiedy widzę, że…”
- Zachęcaj do poszukiwania pomocy: Nie narzucaj swojej woli. Zamiast tego nakierowuj partnera na możliwość skorzystania z terapii.
- Zapytaj, jak możesz pomóc: Zamiast zakładać, czego potrzebuje Twój partner, zapytaj go bezpośrednio. Może to być coś prostego, jak wsparcie w unikaniu trudnych sytuacji, albo coś bardziej konkretnego, jak towarzyszenie w drodze na terapię.
- Ustal granice: Jeżeli zachowanie seksoholika wpływa negatywnie na twoje życie lub relacje, ważne jest, aby jasno wyrazić swoje granice i oczekiwania.
- Nie minimalizuj problemu: Unikaj bagatelizowania uzależnienia czy porównywania go do innych zachowań. Każde uzależnienie jest poważne i niesie za sobą daleko idące konsekwencje.
- Nie bierz na siebie odpowiedzialności: To ważne, aby nie obwiniać siebie za uzależnienie innej osoby. Każdy jest odpowiedzialny za swoje działania.
- Dbaj o siebie: Pomaganie osobie borykającej się z uzależnieniem może być emocjonalnie wyczerpujące. Pamiętaj o własnych potrzebach emocjonalnych i dbaj o siebie, korzystając w razie potrzeby z wsparcia.
Rozmowa z seksoholikiem z pewnością nie będzie łatwa. Nie należy się również spodziewać tego, że osoba uzależniona zmieni swoje zachowanie już po jednej takiej rozmowie. Zapewne będzie ich wiele. Przygotowując się do rozmów z osobą uzależnioną warto skorzystać z fachowej pomocy. Świadczy ją prywatny ośrodek leczenia uzależnień, w którym możecie skorzystać ze wsparcia w zakresie leczenia uzależnień, jak i wsparcia dla rodzin osób uzależnionych.
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.