Seksoholizm, czyli uzależnienie od seksu – objawy, leczenie
Spis treści
Uzależnienie od seksu jest nałogiem. Podobnie jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków nadmierna, patologiczna potrzeba podejmowania czynności seksualnych jest bardzo wyniszczająca dla organizmu. Dotyka zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej, rodzi zagrożenia zdrowotne i wpływa negatywnie na relacje interpersonalne.
Czym jest seksoholizm? Jakie są jego objawy? Jak przebiega leczenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących uzależnienia od seksu znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest uzależnienie od seksu?
Seksoholizm nazywany również erotomaniom to uzależnienie od uprawiania seksu. Uzależnienie to zaliczamy do grupy uzależnień behawioralnych. Seksoholik jest zależny od pewnych zachowań seksualnych, co wiąże się z okresowym lub stałym przymusem ich podejmowania w celu wywołania podniecenia i euforii. Skąd się bierze uzależnienie od seksu?
Seksoholicy często pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych, borykających się z różnymi formami uzależnień i stosujących przemoc psychiczną lub fizyczną. Dorastanie w takiej rodzinie powoduje poczucie osamotnienia, lęku, niskiego poczucia własnej wartości, a także wzbudza nieufność wobec innych i uniemożliwia wchodzenie w głębokie związki interpersonalne. Z badań wynika również, że osoby uzależnione do seksu w znacznej większości były wykorzystywane seksualnie w dzieciństwie.
Seksoholizm to choroba
W 2018r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) włączyła uzależnienie od seksu do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób Psychicznych (ICD-11). Równocześnie WHO określiła wytyczne, na podstawie których diagnozuje się uzależnienie od seksu. To:
- systematyczne angażowanie się w powtarzające się czynności seksualne, tak że stają się one sensem życia i prowadzą aż do zaniedbania zdrowia, rodziny, relacji z innymi ludźmi, pracy, codziennych obowiązków i zainteresowań;
- podejmowanie licznych prób kontrolowania lub znacznego ograniczenia powtarzających się zachowań seksualnych, ale są one nieudane;
- powtarzanie swoich zachowań seksualnych i nie możność zrezygnowania z nich, pomimo że ich negatywne konsekwencje narastają, np. chory traci pracę, popada w długi, jego związek rozpada się;
- angażowanie się w powtarzające się zachowania seksualne, nawet jeśli chory czerpie z nich niewielką satysfakcję, lub w ogóle nie przynoszą mu one zadowolenia.
Objawy uzależnienia od seksu
Literatura fachowa wskazuje na sześć wyznaczników, które wskazują uzależnienie od seksu. Występowanie co najmniej dwóch spośród nich powinno wzbudzić czujność osoby, która je u siebie zauważy albo u kogoś z otoczenia. Należą do nich:
- poczucie przymusu,
- brak kontroli nad zachowaniem,
- potrzeba coraz silniejszych doznań,
- zaniedbywanie obowiązków,
- ograniczenie innych przyjemności,
- kontynuowanie zachowania mimo jego szkodliwości.
Co to oznacza w praktyce? Poczucie przymusu wiąże się z brakiem odczuwania autentycznego pożądania i ochoty na uprawianie seksu. Zamiast tego choru odczuwa silny, fizyczny przymus znalezienia zaspokojenia, nawet gdy sprawia ono ból. Z czasem radość odczuwana z doznań znika i osoba uzależniona odczuwa potrzebę sięgania po nowe, coraz silniejsze doświadczenia. Stąd potrzeba szukania nowych partnerów seksualnych, nowych okoliczności i sposobów na osiągnięcie fizycznej satysfakcji. Granica tych poszukiwań stale się przesuwa. Dotyczy to zarówno własnych granic osoby chorej, jak i innych ludzi. Czasami uzależnienie od seksu wiąże się z angażowaniem innych osób w podejmowane działania, nawet wbrew ich woli.
Osoba funkcjonująca zdrowo potrafi kontrolować swoje pożądanie. Seksoholik nie. W rezultacie osoba uzależniona od seksu wchodzi w interakcje z przypadkowymi partnerami, w niebezpiecznych miejscach i nieodpowiednich sytuacjach. Wraz z rozwojem uzależnienia traci zainteresowanie dotychczasowymi pasjami, zaniedbuje przyjaciół i rodzinę, obowiązki zawodowe. Temu wszystkiemu towarzyszy bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia, które wynika z podejmowania aktywności seksualnych w niebezpiecznych miejscach i z przypadkowymi osobami.
Leczenie seksoholizmu
W leczeniu uzależnienia od seksu najczęściej stosuje się połączenie psychoterapii z terapią farmakologiczną. W psychoterapii seksoholizmu zazwyczaj stosuje się sesje indywidualne, choć skuteczna w leczeniu jest również terapia grupowa. Ta ostatnia daje osobie uzależnionej poczucie, że nie jest sama ze swoim problemem.
Terapia w uzależnieniu od seksu jest ukierunkowana na naukę radzenia sobie z emocjami przy pomocy innych narzędzi niż przygodne kontakty seksualne. Paca terapeutyczna skupia się na odbudowie pewności siebie osoby uzależnionej. Na miejsce terapii można wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień lub placówkę publiczną. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, żeby wybrany przez nas ośrodek miał doświadczenie w pracy z uzależnieniem od seksu. Nasz ośrodek AlkoVip oferuje między innymi leczenie seksoholizmu w Krakowie.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.