Lekomania: Fazy i typy uzależnienia do leków
Spis treści
Lekozależność to uzależnienie od środków farmaceutycznych, które rozwija się w wyniku długotrwałego przyjmowania określonych leków. W większości przypadków właściwościami uzależniającymi charakteryzują się leki wydawane na receptę. W aptekach nie brakuje jednak ogólnodostępnych farmaceutyków o zbliżonym oddziaływaniu na organizm. Długotrwałe przyjmowanie określonych leków skutkuje zmianą zachowania chorego, silnym uzależnieniem psychicznym i fizycznym.
Jakie typy lekomanii wyróżniamy? Jak rozwija się uzależnienie od leków? Jakimi objawami się charakteryzuje? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Typy lekomanii
Uzależnienie od leków można podzielić na kilka typów. W ramach pierwszego podziału wyróżniamy lekozależność depresyjną, kompensacyjną oraz psychiatryczną. Zgodnie z klasyfikacją Światowej Organizacji Zdrowia wyróżnia się 10 typów lekomanii:
- typ haszyszowy
- typ kokainowy
- typ substancji halucynogennych
- typ morfinowy
- typ amfetaminowy
- typ khat
- typ barbituranowy
- typ benzodiazepinowy
- typ niebenzodiazepinowy
- typ alkoholowy
Jednak najbardziej rozpowszechnioną typologią lekomanii jest typologia wyróżniająca uzależnienie od:
- preparatów przeciwbólowych,
- leków uspokajających,
- leków nasennych.
U kogo najczęściej diagnozowane jest uzależnienie od leków?
Lekozależność to dolegliwość, na którą w sposób szczególny narażone są osoby przyjmujące leki z grupy:
- opioidów – to leki dostępne bez recepty, w tym środki przeciwbólowe na bazie kodeiny oraz syropy na kaszel,
- barbituranów – to substancje znajdujące się w lekach uspokajających i nasennych.
- benzodiazepin – to substancje o działaniu przeciwlękowym, które można znaleźć w środkach antydepresyjnych.
Uzależnienie od leków może się rozwinąć także u osób stosujących środki psychotropowe, sterydowe, antyhistaminowe i antyalergiczne. Co ciekawe, również preparaty ziołowe mogą działać uzależniająco.
Fazy uzależnienia od leków
Uzależnienie od leków, jak każda inna choroba, rozwija się stopniowo przechodząc przy tym przez kolejne fazy. Poszczególne fazy uzależnienia od leków charakteryzują się odmiennymi stanami emocjonalnymi, zmianami w zachowaniu chorego i sposobie, w jaki postrzega on otoczenie. Pierwsza faza uzależnienia wiąże się z sięganiem po środki farmakologiczne w celu leczenia dolegliwości i schorzeń. Faza ta nie różni się od powszechnie uznanego standardu przyjmowania leków na receptę. Jednak chory odczuwając pozytywny wpływ leków na organizm zaczyna po nie sięgać wtedy, kiedy tego potrzebuje, nie przestrzegając częstotliwości, ani dawek rekomendowanych przez lekarza. Długotrwałe, niezgodne z zaleceniami stosowanie farmaceutyków powoduje rozwój uzależnienia psychicznego, a z czasem także fizycznego.
W kolejnej fazie uzależnienia u chorego pojawiają się natrętne myśli i przymus zażywania kolejnych dawek leku, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i wypełnianie obowiązków. Chory stopniowo wycofuje się z życia towarzyskiego i rodzinnego. To prowadzi do całkowitej degradacji w sferze uczuć wyższych i dysfunkcji w obrębie pełnionych dotąd ról społecznych. W ostatniej fazie uzależnienia wszelka aktywność i myśli osoby uzależnionej są skierowane na pozyskanie kolejnych dawek leków.
Lekomania to choroba, z którą nie sposób sobie poradzić samodzielnie. Dlatego warto skorzystać z dostępnej pomocy. Oferuje ją prywatny ośrodek leczenia uzależnień AlkoVip. Osoby podejrzewające u siebie lub swoich bliskich lekozależność zachęcamy do kontaktu. Nasi Specjaliści odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą w rozpoczęciu leczenia.
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.