Lekomania: Przyczyny i skutki uzależnienia od leków
Spis treści
Uzależnienie od leków to stan spowodowany długotrwałym stosowaniem farmaceutyków o właściwościach uzależniających. Lekomania może wywoływać określone objawy fizyczne i psychiczne, a także wpływać na zmianę zachowania osoby uzależnionej. Jakie są przyczyny lekomani? Jakie skutki powoduje uzależnienie od leków?
Przyczyny lekomani
Nie da się w sposób jednoznaczny wskazać przyczyn lekomanii. Możemy za to mówić o czynnikach predysponujących do rozwoju uzależnienia. Najczęściej dotyczy ono osób zmagających się z problemami psychicznymi:
- depresją,
- zaburzeniami lękowymi,
- nerwicą,
- zaburzeniami somatyzacyjnymi,
- objawami psychotycznymi.
Uzależnienie od leków dotyka także:
- alkoholików,
- osób nadużywających narkotyków,
- osób z niską samooceną,
- osób z problemami,
- osób, które nie potrafią się odnaleźć w społeczeństwie.
Lekozależność diagnozuje się często u chorych przyjmujących leki z grupy:
- opioidów,
- barbituranów,
- benzodiazepin.
Jakie środki farmaceutyczne powodują uzależnienie?
Myśląc o uzależnieniu od leków najczęściej myślimy o silnych lekach przepisywanych na receptę. W aptekach dostępnych jest jednak szereg leków bez recepty, które w skutek długotrwałego przyjmowania również mogą spowodować uzależnienie.
Wśród leków, które najczęściej powodują uzależnienie wskazuje się:
- środki nasenne i uspokajające,
- preparaty przeciwbólowe,
- suplementy diety,
- leki przeciwdepresyjne,
- substancje odchudzające,
- leki dopingujące i euforyzujące.
Skutki uzależnienia od leków
Nadużywanie leków upośledza zdolności psychomotoryczne, powoduje zmiany osobowościowe i pogorszenie ogólnego samopoczucia. Gwałtowne odstawienie leku, podobnie jak w przypadku alkoholu czy narkotyków, wiąże się z występowaniem objawów zespołu abstynencyjnego. Pojawiają się one w okresie od 10 do 48 godzin od momentu odstawienia leku. Należą do nich:
- drażliwość,
- lęk,
- problemy ze snem,
- brak apetytu,
- drżenie mięśni,
- pogorszenie nastroju,
- zawroty głowy.
W celu złagodzenia objawów zespołu abstynencyjnego u swoich pacjentów prywatny ośrodek leczenia uzależnień rozpoczyna terapię od detoksykacji organizmu. Podczas detoksykacji pacjent otrzymuje preparaty i kroplówki witaminowe, które mają za zadanie przyspieszyć oczyszczenie organizmu ze szkodliwych substancji i jednocześnie złagodzić nieprzyjemne objawy odstawienia leków.
Szereg skutków uzależnienia od leków wiąże się z zażywaniem leków konkretnego rodzaju. W przypadku leków przeciwbólowych chorzy mogą doświadczać nudności i wymiotów, problemów z oddychaniem, koncentracją i koordynacją. Nadużywanie leków nasennych i uspokajających może prowadzić do drażliwości, przygnębienia, zaburzeń postrzegania. Przyjmowane przez długi czas leki przeciwkaszlowe mogą z kolei powodować napady lękowe, halucynacje, a nawet prowadzić do śpiączki.
Mówiąc o skutkach uzależnienia od leków należy pamiętać, że nie ograniczają się one wyłącznie od objawów zdrowotnych. Zmienia się również – o czym pisaliśmy wcześniej – zachowanie osoby uzależnionej. Cała jej uwaga i energia koncentrują się na gromadzeniu zapasów potrzebnych leków. Stąd próby manipulowania i okłamywanie lekarzy przez lekomanki i lekomanów, a także ich częsta zmiana.
Czy ze skutkami uzależnienia od leków można sobie poradzić samemu?
Lekomani często starają się na własną rękę ograniczyć sięganie po leki. Niestety w praktyce okazuje się to bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Najlepszą formą leczenia jest w tym przypadku terapia uzależnień poprzedzona detoksem. Detoks jest bardzo ważnym elementem leczenia, dzięki któremu objawy zespołu abstynencyjnego nie są aż tak dotkliwie odczuwane przez chorego, co skutkuje możliwością zachowania trzeźwości i wytrwania w terapii.
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.