Jak leczyć lekomanię?
Spis treści

Lekomania jest uzależnieniem równie niebezpiecznym dla zdrowia i życia człowieka, co uzależnienie od alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Z tego względu nie powinna być bagatelizowana. Przeciwnie, uzależnienie od leków wymaga leczenia terapeutycznego. Jak rozpoznać lekomanię? Jak ją leczyć?
Objawy uzależnienia od leków
Rozpoznanie zależności lekowej nie jest łatwe. Uzależnienie bardzo często rozwija się w trakcie leczenia, stanowiąc wynik nadużywania rekomendowanych przez lekarza farmaceutyków. Obserwując pozytywny wpływ leków na swój organizm i/lub samopoczucie pacjenci sięgają po coraz większe dawki leków i przyjmują je częściej niż powinni.
Objawy wskazujące na problem związany z uzależnieniem od leków obejmują:
- upośledzenie zdolności psychomotorycznych,
- rozchwianie emocjonalne,
- maniakalną koncentrację na łatwym dostępie do leku,
- przyjmowanie coraz większych dawek preparatu,
- przyjmowanie farmaceutyków po zakończeniu leczenia,
- nerwowość, a czasem nawet agresję w sytuacji braku dostępu do leku,
- jednoczesne przyjmowanie różnych leków o podobnym działaniu,
- pogłębiającą się izolację społeczną,
- częste wizyty u lekarzy różnych specjalności w celu zdobywania recept.
Leczenie lekomanii: Jak leczyć uzależnienie od leków?
Samodzielne próby odstawienia leków rzadko przynoszą zamierzony efekt. Radykalne odstawienie leków może prowadzić od wystąpienia objawów zespołu abstynencyjnego, takich jak:
- zaburzenia lękowe,
- stany chronicznego niepokoju,
- zaburzenia snu (bezsenność, koszmary),
- nadmierne podniecenie,
- stany wegetatywne,
- wahania nastrojów,
- napady drgawkowe,
- omamy,
- omdlenia.
Doświadczając wymienionych powyżej objawów chory najczęściej nie jest w stanie zachować abstynencji i sięga po lek. Dlatego też detoksykację organizmu należy przeprowadzać stopniowo. W warunkach domowych jest to niemożliwe, gdyż proces ten wymaga zastosowania odpowiednich środków farmakologicznych oraz stałego nadzoru lekarza.
Po zakończeniu detoksykacji chory może rozpocząć terapię uzależnień. Terapia jest realizowana w ramach terapii indywidualnej lub grupowej. Celem terapii jest zmiana zastanych schematów myślenia, w szczególności na temat przyjmowanych leków. W trakcie pracy terapeutycznej osoba uzależniona:
- poznaje mechanizmy uzależnienia,
- uczy się identyfikować czynniki, które popychają ją do sięgania po określone farmaceutyki,
- uczy się, jak radzić sobie z problemami dnia codziennego bez sięgania po leki.
Na każdym etapie terapii niezbędne jest wsparcie psychologa. Istotną rolę w leczeniu odgrywa również grupa wsparcia. Dzięki terapii grupowej osoba uzależniona uświadamia sobie, że nie jest ze swoim problemem odosobniona. Poznaje również różne mechanizmy radzenia sobie z uzależnieniem i zachowania abstynencji.
Gdzie leczyć uzależnienie od leków?
Miejscem, do którego należy się zgłosić w celu podjęcia leczenia jest publiczny lub prywatny ośrodek leczenia uzależnień. W zależności od naszych możliwości i preferencji możemy tam skorzystać z terapii realizowanej w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Z perspektywy skuteczności, rekomendowana jest przede wszystkim stacjonarna terapia uzależnień w ośrodku zamkniętym. Taka forma leczenia z jednej strony wpływa na ograniczenie pokus, z drugiej daje choremu możliwość odcięcia się od czynników, które determinowały potrzebę sięgnięcia po lek.
Terapia stacjonarna może trwać od 6 do 12 tygodni. Jej ukończenie nie jest jednak jednoznaczne z pokonaniem uzależnienia. Chory powinien w dalszym ciągu uczestniczyć w terapii indywidualnej lub grupowej realizowanej w trybie ambulatoryjnym.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.