Alkoholizm – jak rozmawiać z uzależnionym?
Spis treści
Alkoholizm to poważny problem, który dotyka wielu osób na całym świecie. Uzależnienie od alkoholu może prowadzić do problemów zdrowotnych, rodzinnych i finansowych. Często jest skrzętnie ukrywany, jednak w którymś momencie trudno udawać, że problem nie dotyczy bliskiej nam osoby. Dlatego ważne jest, aby nie unikać konfrontacji i rozmawiać z nią otwarcie w odpowiedni sposób. Po co? Żeby okazać wsparcie, gotowość do udzielenia pomocy i przekonać do podjęcia leczenia.
Rozmowa z osobą uzależnioną od alkoholu – jak powinna wyglądać?
Zaplanowanie rozmowy – wybór czasu i miejsca
Rozmowa podczas jazdy autem, po męczącym dniu w pracy, czy wtedy, gdy chory jest w stanie upojenia to złe momenty. Poważną rozmowę trzeba zaplanować, wybierając czas i miejsce. Raczej nie należy improwizować, lecz dokładnie wiedzieć, co i jak chcemy powiedzieć – konkretnie.
Przygotowanie na manipulację i zaprzeczenie.
Niestety, rozmowa z osobą uzależnioną może opierać się w dużej mierze na zaprzeczaniu oraz manipulowaniu – faktami i rozmówcą. Przygotuj się na to i spróbuj nabrać dystansu. Pamiętaj, że za chorym przemawia chęć odparcia ataku (czuje się zagrożony i osaczony, nawet jeśli nie oceniasz go i zachowujesz spokój). To normalny w tej sytuacji mechanizm obronny.
Przeczytaj również >> Dlaczego alkoholik manipuluje?
Nie oceniaj!
Przede wszystkim ważne jest, aby nie oceniać osoby uzależnionej. Nie jest to łatwe, zwłaszcza, gdy mamy emocjonalny stosunek do borykającego się problemem, a jego nałóg wpływa także na nasz komfort, samopoczucie, poczucie bezpieczeństwa. Istotne jest, aby pamiętać, że alkoholizm to choroba i osoba uzależniona nie do końca jest winna swojego zachowania.
Okaż wsparcie
Kolejnym ważnym krokiem jest okazywanie wsparcia osobie uzależnionej. Można to robić poprzez słuchanie i rozmawianie o problemach osoby uzależnionej, a także poprzez zachęcanie do poszukiwania pomocy w profesjonalnym ośrodku dla alkoholików.
Pomóż zrozumieć skutki
Istotne jest również, aby pomóc osobie uzależnionej zrozumieć skutki swojego uzależnienia. Zazwyczaj nie zdaje ona sobie sprawy z tego, jak destrukcyjnie działa na samego siebie i na swoich bliskich. Można to robić poprzez przedstawienie faktów i statystyk dotyczących alkoholizmu oraz skutków zdrowotnych (konieczny detoks alkoholowy) i społecznych. Warto posłużyć się konkretnymi przykładami, gdy przez picie wydarzyło się w Waszej rodzinie coś przykrego, ktoś został zaniedbany, praca nie została wykonana.
Skieruj na leczenie.
Należy również pamiętać, że pomoc osoby uzależnionej od alkoholu to proces długotrwały i wymaga cierpliwości. Może to być trudne, ale ważne jest, aby być wytrwałym i wspierać osobę uzależnioną na każdym etapie. Oczywiście nic dziwnego, że czasem przerasta to nasze możliwości, wymaga zbyt dużego wysiłku. Gdy czujesz się przytłoczony, skieruj bliskiego na leczenie alkoholizmu.
Dowiedz się >> Alkoholik a pijak – jaka jest różnica?
Ponadto są rzeczy, w których nie pomożesz alkoholikowi. Gdy dojdzie do zatrucia, żadna rozmowa nie wystarczy, a konieczne okaże się specjalistyczne odtrucie alkoholowe w Krakowie.