Alkoholik a pijak: Jaka jest różnica?
Spis treści
Dawniej określenia alkoholik i pijak były stosowane zamiennie. Oba nacechowane pejoratywnie spychały problem choroby alkoholowej do sfery wstydliwego problemu, z którym rodziny starały się sobie radzić – najczęściej w ogóle sobie nie radząc – samodzielnie. Dziś określeń alkoholik i pijak nie stosuje się już jako synonimów, a świadomość społeczna na temat choroby alkoholowej jest zupełnie inna niż dawniej. Jaka jest w takim razie różnica miedzy alkoholikiem a pijakiem?
Nadużywanie alkoholu…
Nadużywanie alkoholu to wspólna cecha pijaka i alkoholika. Pijak pije dla przyjemności, z nudów, dla zabicia czasu. Jego relacja z alkoholem może przerodzić się w alkoholizm, ale nie musi. Tak czy inaczej, granica jest bardzo subtelna i nietrudno ją przeoczyć.
Pijaństwo jest wyborem dobrowolnym i świadomym. Oznacza to, że pijak sięga po alkohol, bo lubi. Ma jednak świadomość tego, ile traci z powodu nadużywania alkoholu i posiada – przynajmniej w zakresie podstawowym – kontrolę nad piciem. Pijak może z dnia na dzień podjąć decyzję o rezygnacji z sięgania po napoje alkoholowe i w tej decyzji wytrwać. Dla alkoholika to ogromne wyzwanie, którego realizacja wymaga fachowego wsparcia.
Od pijaństwa do alkoholizmu…
Nie każdy pijak jest alkoholikiem, jednak codzienne nadużywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju uzależnienia. Istnieje szereg kryteriów, które definiują alkoholizm jako chorobę. W tym miejscu na uwagę zasługuje:
- przymus picia – osoba uzależniona sięga po alkohol, aby zmienić swój stan psychiczny i emocjonalny, dodać sobie odwagi, zniwelować lęk; pijak pije, bo ma ochotę;
- łapczywość picia – alkoholik nie upija się łatwo, jest imponująco odporny na działanie alkoholu, co oznacza, że osiągnięcie pożądanego stanu emocjonalnego/fizycznego wymaga spożywania coraz większych ilości alkoholu;
- zależność psychiczna – osoba uzależniona sięga po alkohol po to, aby powtarzać doznania związane ze spożywaniem alkoholu,
- zależność fizyczna – organizm alkoholika uzależnia się od alkoholu do tego stopnia, iż jest on niezbędny do normalnego funkcjonowania, przerwy w piciu objawiają się zespołem abstynencyjnym.
Stały przymus picia…
Odczuwanie stałego przymusu picia i niemożność zaprzestania to kluczowa cecha, która odróżnia alkoholika od pijaka. Alkoholik nie potrzebuje towarzystwa do picia, nie sięga po alkohol w celach towarzyskich, popada natomiast w ciągi alkoholowe. Często pije sam.
Okresy trzeźwości przeplatają się z okresami, w których osoba uzależniona nie kontroluje ilości wypijanego alkoholu. Często pojawiają się dziury w pamięci. Alkoholik nie pamięta zdarzeń, które miały miejsca w trakcie trwania ciągu alkoholowego. Zmienia się również jego osobowość. Może stać się agresywny i zachowywać odmiennie niż zwykle. To wszystko wpływa na sferę rodzinną i zawodową, a nierzadko może również skutkować zatargami z prawem. Mimo to, osoba uzależniona nie potrafi przyznać się do problemu, nie potrafi również samodzielnie zaprzestać picia.
Dowiedz się >> Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu?