Dlaczego alkoholik manipuluje? Mechanizm iluzji i zaprzeczenia.
Spis treści

Alkoholizm to poważna choroba, która ma wpływ na wiele aspektów życia człowieka. Oddziałuje na niego samego oraz na relacje, jakie ma z otoczeniem. Jednym z typowych objawów jest manipulowanie innymi oraz zaprzeczanie, że problem istnieje. Nic dziwnego, że mocno nadwyręża to kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Warto jednak zrozumieć, co powoduje takie zachowanie i czy jest ono wyrachowane oraz świadome? Wyjaśniamy.
Czym jest manipulacja w przypadku alkoholika?
Manipulacja jest procesem polegającym na wprowadzaniu innych ludzi w błąd, wykorzystywaniu ich do własnych celów lub wpływaniu na ich decyzje. Alkoholicy często posługują się taką strategią, by ukryć swoje uzależnienie lub uniknąć konfrontacji z jego skutkami.
Jednym z mechanizmów, które pozwalają alkoholikowi na manipulowanie, jest iluzja. Osoba uzależniona może tworzyć fałszywe obrazy rzeczywistości, by ukryć swoje problemy z alkoholem, a nawet zrzucić winę za nie na innych. Np. alkoholik może twierdzić, że nie ma problemu z alkoholem lub że pije tylko od czasu do czasu, podczas gdy w rzeczywistości jest już uzależniony i ratunkiem jest dla niego odtrucie alkoholowe w Krakowie.
Przeczytaj również >> Jak rozmawiać z uzależnionym?
Zaprzeczenie – problem alkoholowy mnie nie dotyczy
Drugim mechanizmem jest zaprzeczenie. Alkoholicy często zaprzeczają faktom i sytuacjom, które świadczą o ich uzależnieniu. Mogą twierdzić, że nie są alkoholikami, choć piją codziennie, albo, że ich picie nie ma żadnego wpływu na ich życie czy zdrowie. Zaprzeczanie, tak samo jak manipulacja pozwala im uniknąć konfrontacji z rzeczywistością i oddawać się destrukcyjnym działaniom.
Manipulacja i iluzja oraz zaprzeczanie są ważnymi mechanizmami, które pozwalają alkoholikom na oddawanie się swojemu uzależnienia bez poczucia winy czy refleksji. To ważna kwestia, która jest podnoszona podczas terapii w ośrodku dla alkoholików. Dlatego ważne jest, by otoczenie alkoholika było świadome tych mechanizmów i potrafiło reagować na nie odpowiednio.
Inne zachowania alkoholika – minimalizowanie, racjonalizowanie, odwracanie uwagi
Alkoholik naprawdę jest w stanie posunąć się do różnych zachowań i argumentów, aby uzasadnić swoje picie i wyprzeć się nałogu. Oprócz manipulacji, zaprzeczenia i iluzji możemy jeszcze spodziewać się:
- Minimalizowania i bagatelizowania problemu: „Przecież to tylko jedno piwko”,
- Szukania usprawiedliwień dla picia: „Świętuję dobry dzień”, „Topię smutki po rozstaniu”,
- Obwiniania: „To przez Ciebie muszę się napić!”,
- Fantazjowanie: „Jutro wszystko naprawię i przestanę pić”,
- Koloryzowanie: „Świetnie się bawiłem” (choć na imprezie doszło np. do nieprzyjemnej bójki.
Pomoc specjalisty i terapia są kluczowe w leczeniu alkoholizmu. Można podjąć się go w różnych trybach – ambulatoryjnie lub stacjonarnie, a także w specjalistycznych ośrodkach. Detoks alkoholowy poprzedza leczenie, a jego dalszy przebieg determinuje indywidualnie ustalony z pacjentem plan.
Sprawdź również >> Dlaczego ludzie popadają w alkoholizm?