Ile czasu trwa leczenie alkoholizmu / odwyk alkoholowy?
Spis treści
Alkoholizm zaliczany jest do chorób przewlekłych. Choroby przewlekłe charakteryzują się długim czasem trwania i wolnym postępem zmian chorobowych. Długi czas trwania choroby alkoholowej, przy jej jednoczesnym negatywnym wpływie na organizm chorego i psychikę osób znajdujących się w jego najbliższym otoczeniu przekładają się na wysokie oczekiwania względem leczenia. Chorzy, jak również ich najbliżsi pokładają w terapii nadzieje na szybkie i znaczące zmiany. Ile czasu trwa leczenie alkoholizmu? Od czego zależy czasookres terapii?
Odwyk alkoholowy w trybie zamkniętym: Ile czasu trwa leczenie?
Leczenie alkoholizmu może się odbywać w trybie ambulatoryjnym (dziennym) lub zamkniętym (terapia w ośrodku zamkniętym). Terapia w ośrodku jest rekomendowana w przypadku osób, które nie w niewystarczającym stopniu „odpowiadają” na leczenie ambulatoryjne. Ten rodzaj leczenia stosuje się przede wszystkim w przypadku osób, które:
- nie radzą sobie z motywacją,
- obawiają się nawrotu silnej pokusy,
- nie otrzymują w najbliższym otoczeniu wystarczającego wsparcia w leczeniu.
Ile czasu trwa odwyk alkoholowy w trybie zamkniętym? Czasookres odwyku jest uzależniony od wielu czynników, dlatego też czas leczenia jest w wielu przypadkach elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. W zależności od stopnia uzależnienia oraz czasu jego trwania odwyk alkoholowy może trwać od 4 tygodni do nawet 3 miesięcy. Podczas turnusu przeprowadza się detoks alkoholowy. Następnie pacjenci biorą udział w terapii grupowej i/lub indywidualnej. Należy przy tym pamiętać, iż zakończenie turnusu odwykowego nie jest jednoznaczne z zakończeniem terapii alkoholowej. Bardzo często proces aktywnego leczenia wymaga znacznie więcej czasu. Po zakończeniu terapii w ośrodku pacjent powinien uczestniczyć w działaniach terapeutycznych, których celem jest wzmacnianie motywacji do zachowania trzeźwości, nauka radzenia sobie z różnorodnymi problemami życia codziennego, nauka efektywnej komunikacji interpersonalnej oraz odkrywanie rzeczy, które są ważne w życiu i warte realizacji.
Ile trwa terapia w trybie ambulatoryjnym?
Terapia w trybie ambulatoryjnym to rozwiązanie dedykowane dla osób, które są świadome swojej choroby, a jednocześnie mają silną motywację do zmiany swojego zachowania. To także alternatywa dla osób uzależnionych, które nie chcą lub nie mogą zrezygnować z życia zawodowego lub rodzinnego na czas trwania terapii.
Czas trwania terapii realizowanej w trybie ambulatoryjnym, częstotliwość spotkań z terapeutą i grupą wsparcia, jak również rodzaj samej terapii jest uzależniony od stopnia uzależnienia oraz czasu, przez jaki osoba uzależniona nadużywa alkohol. Najczęściej terapia jest realizowana w cyklach kilkutygodniowych. Do najbardziej popularnych wariantów zalicza się terapie:
- czterotygodniowe,
- sześciotygodniowe,
- ośmiotygodniowe.
W tym przypadku zastosowanie po raz kolejny znajduje zasada zgodnie z którą zakończenie turnusu terapeutycznego nie jest jednoznaczne z zakończeniem leczenia, a faktyczny czasookres leczenia jest zacznie dłuższy i wymaga od osoby uzależnionej poświęcenia od 6 do 12 miesięcy na intensywną pracę terapeutyczną.
Ile trwa przymusowy odwyk alkoholowy?
Zgodnie z obowiązującym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej prawem terapia alkoholowa dla osób uzależnionych jest dobrowolna. Są jednak sytuacje, w których sąd może orzec o przymusowym leczeniu chorego. Przymusowy odwyk alkoholowy jest realizowany w zamkniętym ośrodku terapii uzależnień w ramach terapii stacjonarnej. Ile trwa terapia w takiej sytuacji? O czasie trwania terapii odwykowej decyduje sąd na podstawie przedstawionych mu faktów. Kodeks karny przewiduje, że chory, dopuszczając się przestępstwa, na które bezpośredni wpływ miało uzależnienie, powinien pozostać w odosobnieniu. Przepisy nie mówią jednak jasno, jak długo trwa odwyk alkoholowy zamknięty w takim przypadku. W praktyce czas oraz charakter leczenia przymusowego jest ustalany indywidualnie. Terapia nie może być jednak krótsza niż 3 miesiące.
Wykonujemy detoks alkoholowy w Krakowie, w naszym prywatnym ośrodku odwykowym.
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.