Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu?
Spis treści
Uzależnienie od alkoholu to choroba przewlekła, której przebieg wywiera negatywny wpływ na chorego, jak i jego najbliższe otoczenie. Dlatego rodzina i najbliżsi osób uzależnionych dokładają wszelkich starań, aby przekonać chorego do podjęcia leczenia i wytrwania w trzeźwości. Jednak zaangażowanie rodziny to zbyt mało, aby terapia uzależnień przyniosła zamierzone rezultaty. Jak w takim razie rozpocząć leczenie alkoholizmu w sposób zapewniający wysoką skuteczność leczenia?
Na początek: szczerość i akceptacja
Warunkiem rozpoczęcia efektywnej terapii jest uświadomienie sobie przez osobę uzależnioną problemu. Tak długo, jak długo osoba uzależniona wypiera się alkoholizmu nie jest ona w stanie rozpocząć leczenia. Przyznanie się przed sobą samym do problemu oraz faktu, iż sami nie radzimy sobie z własnym nałogiem to krok konieczny do podjęcia skutecznej terapii.
Dlaczego samoświadomość i akceptacja są w tym procesie tak ważne? Przede wszystkim dlatego, iż zmiana nawyków i wzorców zachowań, których celem jest zachowanie trzeźwości wymaga ogromnego samozaparcia, a nierzadko walki z samym sobą. Zmotywowanie się do takich poświęceń jest bardzo trudne, zwłaszcza dla kogoś, kto uważa, że jego nałóg jest czymś normalnym i nie stanowi problemu.
Następnie: zwrócenie się o pomoc do najbliższych
Alkoholizm wciąż jest traktowany nie jako choroba, a raczej jako negatywne zjawisko społeczne – efekt życiowej porażki, który wymaga ukrywania przed światem. To sprawia, że osoby borykające się z uzależnieniem od alkoholu mają poważny problem z:
- przełamanie wewnętrznego oporu i przyznaniem się do nałogu,
- proszeniem o pomoc,
- budowaniem własnej wartości w oderwaniu od alkoholu.
Szukając pomocy w walce z uzależnieniem w pierwszej kolejności warto zwrócić się do rodziny i osób najbliższych. Najczęściej są to osoby najbardziej pokrzywdzone przez nałóg, a jednocześnie najbardziej zmotywowane do okazywania wsparcia i zrozumienia w sytuacji, w której osoba uzależniona przyznaje się do nałogu i prosi o pomoc. Wsparcie najbliższych w tym trudnym czasie jest bardzo ważne. Alkoholik, za którym stoi rodzina zyskuje poczucie bezpieczeństwa, a zarazem motywację – taka osoba zdaje sobie sprawę z tego, że po zakończeniu terapii alkoholowej będzie miała do kogo wrócić.
Krok trzeci: Diagnoza i wskazanie najbardziej optymalnych działań terapeutycznych
Przyznanie się osoby uzależnionej do problemu to pierwszy krok na drodze do rozpoczęcia efektywnego leczenia, ale nie ostatni. Kolejnym krokiem jest specjalistyczna diagnoza. Jej celem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem, na podstawie którego terapeuta jest w stanie:
- określić kondycję fizyczną osoby uzależnionej,
- określić kondycję psychiczną osoby uzależnionej,
- fazę choroby,
- przyczynę problemu.
Na podstawie uzyskanych w trakcie wywiadu informacji terapeuta jest w stanie zaproponować choremu najbardziej optymalną z jego perspektywy formę leczenia. Powinna to być forma dostosowana do problemu, indywidualnych predyspozycji chorego, a także jego kondycji fizycznej i psychicznej.
W zależności od indywidualnych potrzeb i predyspozycji rekomendowana może zostać:
- terapia stacjonarna w ośrodku zamkniętym,
- terapia dzienna w ośrodku,
- terapia ambulatoryjna,
- odwyk alkoholowy,
- spotkania w grupach wparcia.
Rozpoczęcie leczenia
Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem leczenia alkoholizmu warto zrezygnować z kontaktów z osobami, które wcześniej były towarzyszami ciągów alkoholowych. Istotne z perspektywy skuteczności i efektywności terapii może się również okazać zaprzestanie odwiedzania konkretnych miejsc, które kojarzą się ze spożywaniem alkoholu.
U osób, u których występuje silne uzależnienie od alkoholu rozpoczęcie leczenia może się wiązać z koniecznością odbycia detoksu. Detoks alkoholowy warto odbyć przy wsparciu specjalistów. Poprzez podawanie odpowiednich preparatów witaminowych i farmakologicznych złagodzą oni skutki oczyszczania się organizmu z pozostałości toksyn i przywrócą jego naturalną równowagę biochemiczną tworząc solidne podstawy do rozpoczęcia właściwego leczenia.
Zajmujemy się leczeniem alkoholizmu w Krakowie. Wykonujemy również detoks alkoholowy.