Na jakie efekty można liczyć po odstawieniu alkoholu?
Spis treści
Odstawienie alkoholu może być wyborem lifestylowym lub koniecznością. W zależności od częstotliwości picia oraz ilości spożywanego alkoholu regeneracja organizmu może się rozpocząć od pierwszych dni abstynencji lub dopiero po ponad miesiącu. Zawsze jednak niesie za sobą ogromne korzyści zdrowotne i pozytywnie wpływa nie tylko na aspekt fizyczny, ale również zdrowie psychiczne.
Zastanawiasz się, jakie korzyści przynosi odtrucie alkoholowe?
W przypadku osób uzależnionych przeprowadzenie detoksu alkoholowego może wymagać profesjonalnej pomocy zespołu medycznego, który dzięki precyzyjnie dobranym lekom i kroplówkom uśmierza objawy zespołu abstynencyjnego, jednocześnie ułatwiając choremu zachowanie trzeźwości i podjęcie leczenia. W przypadku osób, które spożywają alkohol okazjonalnie i czasami padają ofiarami kaca organizm zazwyczaj radzi sobie z detoksykacją samodzielnie.
Szkodliwy wpływ alkoholu na Twój organizm
Osoba pijąca ma wrażenie, że kieliszek lub dwa sprzyjają rozluźnieniu, pozwalają zapomnieć o problemach i świetnie bawić się w towarzystwie. Działanie to jest krótkofalowe, podczas gdy długofalowy wpływ alkoholu na Twój organizm jest negatywny. Alkohol wpływa negatywnie na:
- układ nerwowy,
- stan psychiczny,
- układ krążenia,
- odporność,
- jakość snu.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak silnie alkohol oddziałuje na układ nerwowy. Wydaje nam się, że to niewinny sposób na rozluźnienie się i poprawę nastroju, tymczasem alkohol jest silnym depresantem, który po fali dobrego nastroju i rozluźnienia powoduje silne pogorszenie samopoczucia.
Alkohol zaburza funkcjonowanie w mózgu obszarów odpowiedzialnych za podejmowanie racjonalnych decyzji, kontrolowanie impulsywności i pamięć. Na tym negatywny wpływ spożywania alkoholu na Twój organizm się jednak nie kończy. Alkohol to dla organizmu trucizna o działaniu toksycznym i prozapalnym, dlatego też jego spożywanie zwiększa ryzyko bardzo wielu chorób. Z biegiem czasu nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju chorób przewlekłych.
Zalety zaprzestania picia alkoholu
Spożywanie alkoholu i to nawet w niewielkich ilościach nie jest zdrowe. Dlatego też abstynencja poprawi zdecydowanie nasze samopoczucie. Możemy również liczyć na:
- Poprawę jakości snu
Alkohol wywołuje senność i sprzyja szybkiemu zasypaniu. Jednocześnie wpływa niekorzystnie na jakość snu. Badania pokazują, że odstawienie alkoholu powoduje, że sen jest bardziej wydajny oraz jakościowy. Dzięki temu lepiej się regenerujemy i odprężamy.
- Poprawę kondycji skóry
Alkohol ma bardzo negatywny wpływ na cerę. Osoby nadużywające alkoholu często skarżą się na ziemistość i suchość skóry oraz liczne niedoskonałości. Na twarzy pojawiają się zaczerwienienia i przebarwienia. Zmiany te znikają wraz z rezygnacją ze spożywania napojów alkoholowych.
- Spadek masy ciała
Wyeliminowanie alkoholu z codziennej diety skutkuje znaczną redukcją kalorii, co wpływa na spadek masy ciała. Alkohol sprzyja również zatrzymywaniu wody w organizmie, którą organizm z czasem zacznie wydalać, o ile przestaniem go zatruwać kolejnymi dawkami alkoholu etylowego.
- Ogólną poprawę nastroju
Picie alkoholu powoduje rozkojarzenie i problemy z pamięcią. Wpływa również na nasz układ nerwowy, tym samym powodując złość i agresję i potęgując stany depresyjne. Odstawienie alkoholu zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się pewnych zmian w układzie nerwowym, a co za tym idzie obniża ryzyko pogorszenia się nastroju bez żadnego konkretnego powodu.