Ciąg alkoholowy: Jak go przerwać i dojść do siebie?
Spis treści
Ciąg alkoholowy znany również jako ciąg picia lub potocznie cug alkoholowy wiąże się z utratą kontroli nad ilością spożywanego alkoholu i trudnością z odzyskaniem i utrzymaniem trzeźwości nawet przez krótki czas.
Popadanie w ciągi alkoholowe jest jednym z symptomów uzależnienia, których obecność sugeruje konieczność skorzystania z profesjonalnej pomocy, jaką jest odwyk alkoholowy realizowany przez dobry ośrodek leczenia uzależnień. Ile trwa ciąg alkoholowy? Jak go przerwać? Czym mogą skutkować samodzielne próby przerwania ciągu alkoholowego? Na te i wiele innych pytań dotyczących ciągu alkoholowego odpowiemy w poniższym artykule.
Ile trwa ciąg alkoholowy?
To, ile trwa ciąg alkoholowy zależy od wielu czynników. Nie sposób udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre osoby są wstanie przerwać ciąg alkoholowy po kilku dniach, inne tygodniach, jeszcze inne miesiącach. Niektórzy alkoholicy nie trzeźwieją latami. Ważne jest jednak to, aby zrozumieć, że im dłużej trwa ciąg alkoholowy, tym większe są potencjalne negatywne konsekwencje dla zdrowia i życia osobistego osoby uzależnionej.
Wśród czynników determinujących długość trwania ciągu alkoholowego wskazać można m.in.:
- indywidualne predyspozycje osoby uzależnionej,
- ilość i częstotliwość spożywania alkoholu,
- tempo rozwoju uzależnienia.
Jak przerwać ciąg alkoholowy?
Przerwanie ciągu alkoholowego jest wyzwaniem, ale możliwym do osiągnięcia z odpowiednim podejściem i wsparciem. Pierwszym krokiem jest świadomość problemu i gotowość do zmiany. Kiedy uświadomimy sobie, że mamy problem z ilością i częstotliwością spożywania alkoholu będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki na drodze do odzyskania trzeźwości.
Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na wyjście z ciągu picia jest odtrucie alkoholowe, podczas gdy w zachowaniu trzeźwości może pomóc specjalistyczna terapia alkoholowa. Dlaczego odtrucie organizmu w warunkach kontrolowanych jest tak ważne? Nagłe odstawienie substancji psychoaktywnej, w tym przypadku alkoholu etylowego, może prowadzić do pojawienia się fizycznych i psychicznych objawów zespołu odstawiennego. Objawy te są tak dotkliwe, iż wiele osób uzależnionych nie jest w stanie ich przezwyciężyć i zachować trzeźwości.
Objawy zespołu odstawiennego
Przykładowa lista objawów zespołu odstawiennego obejmuje:
- drżenie rąk, drgawki mięśniowe i trudności w trzymaniu równowagi,
- nudności i wymioty,
- bezsenność,
- lęki i niepokój,
- podwyższone tętno i ciśnienie krwi,
- halucynacje.
Objawy zespołu odstawiennego mogą być groźne dla zdrowia, dlatego też próbę wyjścia z ciągu alkoholowego należy podjąć przy wsparciu lekarza lub specjalisty ds. uzależnień – osoby, która może pomóc w złagodzeniu powyższych objawów i jednocześnie dopilnuje, aby proces detoksykacji organizmu przebiegał w sposób bezpieczny.
>> Sprawdź również: Jakie są 4 stadia alkoholizmu?
Jak dojść do siebie po ciągu alkoholowym?
Organizm po okresie regularnego i nadmiernego spożywania alkoholu etylowego jest wycieńczony, co w sposób bezpośredni przekłada się na stan fizyczny i samopoczucie pacjenta. Środki farmakologiczne stosowane w procesie odtruwania organizmu mają na celu:
- minimalizowanie negatywnych skutków zespołu odstawiennego,
- przywrócenie naturalnej równowagi biochemicznej organizmu,
- poprawę samopoczucia pacjenta,
- ograniczenie głodu alkoholowego w pierwszych dniach po odstawieniu.
Detoks alkoholowy przeprowadzany w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień niesie za sobą także inne zalety, które przyczyniają się do skutecznego i bezpiecznego procesu odzyskiwania trzeźwości. Wskazać tutaj możemy:
- nadzór medyczny i dostęp do wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego – zespół medyczny monitoruje stan zdrowia pacjenta przez cały okres odtrucia alkoholowego, co pozwala na dostosowanie dawek podawanych leków do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia chorego,
- wsparcie psychologiczne – ośrodek leczenia uzależnień oferuje pacjentom wsparcie w postaci terapeutów i specjalistów ds. uzależnień, to pomaga w radzeniu sobie z emocjonalnymi i psychologicznymi aspektami uzależnienia oraz daje narzędzia do długotrwałej trzeźwości,
- indywidualne podejście – terapie i proces detoksu w ośrodkach jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia każdego pacjenta, spersonalizowana opieka zwiększa szanse na odzyskanie zdrowia.
Chcesz przerwać ciąg alkoholowy w sposób bezpieczny i możliwie jak najbardziej komfortowy? Nasz Ośrodek pozostaje do Twojej dyspozycji.
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.