Jak myślą osoby uzależnione od marihuany? Jak im pomóc?
Spis treści
Osoby uzależnione od marihuany, podobnie jak osoby uzależnione od innych substancji, mogą wykazywać różnorodne wzorce myślenia i zachowania. Często uzależnienie rozwija się w sposób trudny do wykrycia, a problem staje się widoczny dopiero wówczas, gdy osoba uzależniona traci kontrolę nad nałogiem.
Jak myślą osoby uzależnione od marihuany? Jak można im pomóc? Jak postępować z synem uzależnionym od marihuany? Te i wiele podobnych pytań towarzyszy osobom, które mierzą się z problemem uzależnienia w swojej rodzinie.
Jak myślą osoby uzależnione od marihuany?
Pod względem schematów myślowych uzależnienie od marihuany w niczym nie różni się od uzależnień od innych substancji psychoaktywnych. Osoby uzależnione:
- uciekają się do racjonalizacji i negują problem,
- unikają odpowiedzialności,
- borykają się z obsesją na punkcie substancji,
- doświadczają zmian nastroju i zachowania.
Racjonalizacja i negowanie problemu
Osoby uzależnione często minimalizują negatywne skutki swojego zachowania lub całkowicie je negują. Mogą twierdzić, że marihuana nie jest uzależniająca lub że nie wpływa negatywnie na ich życie.
Unikanie odpowiedzialności
Osoby uzależnione mogą unikać zobowiązań zawodowych, rodzinnych czy społecznych, często z powodu skupienia na substancji. Będą również unikały odpowiedzialności za swoje działania lub ich brak, za każdym razem uciekając się do mechanizmu racjonalizacji i szukania wyjaśnienia, które tłumaczyło by ich postawę.
Obsesja
Myślenie osoby uzależnionej może być zdominowane przez marihuanę, jej zdobywanie i używanie, a także sposoby ukrycia tych czynności przed innymi. Obsesyjne myśli często uniemożliwiają osobie uzależnionej uczestnictwo w normalnym życiu zawodowym czy rodzinnym.
Zmiany nastroju i zachowania
Uzależnienie prowadzi do wyraźnych zmian w nastroju. Pozbawione dostępu do substancji osoby uzależnione mogą odczuwać lęk lub drażliwość. U części rozwijają się stany depresyjne. W rezultacie powyższego możemy obserwować wycofanie się osoby uzależnionej i jej apatię lub przeciwnie, zachowania agresywne.
Jak pomóc osobie uzależnionej od marihuany?
W sytuacji, w której nasze podejrzenia zyskują potwierdzenie i mamy pewność, że mierzymy się z uzależnieniem bliskiej nam osoby, często zastanawiamy się nad tym, jak jej pomóc. Co zrobić żeby nasza pomoc była skuteczna? Jak postępować z synem uzależnionym od marihuany, żeby nie zaognić problemu?
Na samym początku powinniśmy sobie uświadomić, że pomoc osobom uzależnionym nigdy nie jest łatwa, a odwyk narkotykowy to tak naprawdę pierwszy krok na długiej drodze do wyzdrowienia. To ile czasu i energii będzie wymagało leczenie uzależnienia w dużej mierze zależy do jego historii, motywacji osoby uzależnionej do zmiany oraz wsparcia, jakie uzyska od najbliższego otoczenia.
Pierwsze kroki, jakie możesz podjąć to przede wszystkim:
- edukacja,
- rozmowa,
- wspólne spędzanie czasu,
- zmiana dotychczasowego stylu życia,
- nawiązanie kontaktu z terapeutą lub ośrodkiem leczenia uzależnień.
Jak postępować z synem uzależnionym od marihuany?
Problem uzależnień coraz częściej dotyka dzieci, które sięgają po substancje psychoaktywne z wielu bardzo różnych powodów – od nudy i presji rówieśniczej, po problemy emocjonalne i psychiczne. Postępowanie z dzieckiem uzależnionym od marihuany wymaga cierpliwości, zrozumienia i konsekwencji. Podstawą jest w tym przypadku budowanie otwartej komunikacji. Ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem w sposób otwarty i bez osądzania. Staraj się słuchać, co dziecko ma do powiedzenia, i zrozumieć jego punkt widzenia. Unikaj krytykowania czy wyrażania gniewu, bo to może prowadzić do dalszego izolowania się dziecka i uciekania coraz głębiej w nałóg.
Jak wyleczyć uzależnienie od marihuany?
Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie o to, jak leczyć uzależnienie od marihuany w warunkach domowych. Nie jest to jednak właściwy kierunek postępowania. Leczeniem uzależnienia powinna zająć się specjalistyczna placówka. Może to być publiczny lub prywatny ośrodek leczenia uzależnień, w którym osoba uzależniona uzyska kompleksową pomoc.
Leczenie uzależnień wymaga profesjonalnej pomocy psychologicznej, dzięki której możliwa jest identyfikacja i zmiana negatywnych wzorców myślenia i zachowania. Terapia może również obejmować naukę technik radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania problemów i asertywności. Integralnym elementem leczenia uzależnienia jest również uczestnictwo w terapii grupowej.
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień AlkoVIP w Krakowie.
Nasza wiedza oparta jest na solidnych fundamentach psychologii i terapii, co pozwala na holistyczne podejście do problematyki uzależnień.
Posiadamy bogate doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi oraz ich rodzinami, a także prowadzeniu terapii grupowej i indywidualnej. W swoich artykułach stawiamy sobie za cel nie tylko dostarczanie fachowej wiedzy na temat uzależnień, ale także inspirację i wsparcie dla osób zmierzających ku zdrowemu życiu bez nałogów. Nasze teksty są rzetelne, pomocne i przystępne – skupiają się na zapobieganiu uzależnieniom, ich leczeniu oraz wspieraniu procesu rekonwalescencji.